Skąd bierze się ból?
Karmienie piersią powinno być przyjemnością zarówno dla matki jak i dziecka. Pierwsze chwile po porodzie przeważnie jednak są inne. Świeżo upieczone mamy mogą mieć kłopoty z karmieniem. Nieumiejętne ułożenie dzidziusia do karmienia może spowodować złe uchwycenie brodawki przez maleństwo, co w konsekwencji spowoduje ból.
Nieprawidłowe ssanie jest spowodowane włożeniem brodawki do niedostatecznie otwartych ust dziecka. Brodawka powinna być uchwycona buzią dziecka wraz z otoczką. Inaczej dziecko nie będzie mogło zjadać mleczka lub ssać tylko niewielką jego ilość. Dziecko nie otrzyma pokarmu, będzie płaczliwe i głodne. Będzie próbowało mocnej ssać, co z kolei nasili bolesność piersi. Może wtedy łatwo dojść do pęknięcia brodawki i zastoju pokarmu.
Co robić?
Aby uniknąć takich sytuacji, należy delikatnie wyjąć brodawkę z ust dziecka i spróbować jeszcze raz. Aby sprawnie wysunąć brodawkę z ust dziecka po zakończeniu karmienia, najlepiej włożyć delikatnie palec między dziąsła dziecka. Wyciąganie brodawki z zaciśniętych ust może spowodować jej naderwanie i ból.
Po każdym karmieniu, zwłaszcza w pierwszych dniach karmienia, należy sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia brodawki. Jeśli brodawka jest uszkodzona to najlepszym lekarstwem jest rozsmarowanie własnego mleka na niej i wietrzenie. Nie przykrywamy jej niczym. Można też stosować maści z glukozą.
Innym powodem bólu piersi może być zastój mleka. Twarde, bolesne, powiększone piersi są objawem nawału mleka i jego zastoju.
Polecamy: Jak często karmić piersią?
Tradycyjnie - okład z kapusty
W pierwszych dniach karmienia dzieje się tak bardzo często, gdyż najpierw karmimy dziecko prawie co chwilę, żeby pokarm zaczął się produkować. Takie ssanie powoduje nadprodukcje pokarmu i jego nawał. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest częste przystawianie dziecka do piersi, by wypijało nadmiar mleka. Aby ulżyć bólowi warto na pierś nałożyć chłodny ręcznik lub lekko schłodzony i rozgnieciony liść białej kapusty.
Bolesny guzek
Kolejnym powodem bólu piersi może być niedrożność przewodu mlecznego. Można wówczas w miejscu bolącym wyczuć twardy guzek. Aby udrożnić przewód mleczny można stosować delikatne ogrzewanie i masowanie chorego miejsca na piersi a następnie przystawienie dzidziusia do chorej piersi.
Gdy bólowi towarzyszy gorączka
Czasami zdarza się, że dochodzi do zapalenia piersi. Pierś jest twarda, zaczerwieniona, bolesna. Zapaleniu towarzyszą gorączka, złe samopoczucie. Przyczyną zapalenia może być zatkanie przewodu mlecznego lub poranione brodawki. Przeważnie musi być przyjęty wtedy antybiotyk.
Czytaj także: Jak obniżyć wysoką temperaturę u niemowląt?