POLECAMY

Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha na głowie dziecka pojawia się najczęściej przed szóstym miesiącem życia. Żółta, zrogowaciała skóra nie jest groźna dla dziecka i nie powoduje swędzenia czy pieczenia, lecz wygląda dość nieestetycznie, dlatego powinna być regularnie usuwana. Jak skutecznie pozbyć się ciemieniuchy i jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy dziecka, by zapobiec jej nawrotom? Oto nasz rada.
Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha u dziecka objawia się występowanie grubych, żółtych łusek na skórze głowy i często w okolicach oczu, uszu i pach. Intensywne łuszczący się naskórek wygląda dość nieestetycznie i chcąc go usunąć, stosujemy intensywną pielęgnację skóry dziecka, lecz daje to tylko chwilowy efekt. Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu na ciemieniuchę, bo nie jasne są przyczyny jej powstawania. Badania pokazują, że najprawdopodobniej  ciemieniucha jest efektem nadprodukcji gruczołów łojowych dziecka, na które działają dodatkowo hormony matki wydzielane razem z mlekiem. Wytwarzany łój miesza się ze złuszczającym się naskórkiem, tworząc na skórze skorupę, która po zaschnięciu zmienia barwę na  żółtą. Ciemieniucha nasila się często latem, gdy gruczoły skórne dziecka produkują więcej łoju.

Należy pamiętać, że ciemieniucha nie powoduje swędzenia lub innego dyskomfortu u dziecka i w żaden sposób nie zagraża jego zdrowiu.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Nie ma skutecznego sposobu na całkowite pozbycie się ciemieniuchy, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz w pewien sposób załagodzić jej objawy. Postaraj się każdego dnia dokładnie umyć główkę maleństwa i dokładnie wyczesać zrogowaciałą warstwę, tak, aby umożliwić skórze oddychanie. Użyj do tego szamponu dla dzieci i specjalnej szczotki z miękkim włosiem.

Jeśli skorupa jest gruba i twarda, na noc natrzyj maluszkowi główkę oliwką i włóż miękką, bawełnianą czapeczkę w białym lub innym neutralnym kolorze – kolorowe czapki i znajdujące się w niej barwniki mogą podrażnić delikatna skórę główki. Taki zabieg zmiękczy ciemieniuchę, a po umyciu włosków z pewnością będzie łatwiej wyczesać łuski. Warto zapytać w aptece o specjalne preparaty do walki z ciemieniuchą, a gdyby to okazało się za słabe, koniecznie należy wybrać się do dermatologa po receptę na specjalną miksturę, którą przygotuje farmaceuta.

Do naturalnych sposobów zwalczania ciemieniuchy możemy zaliczyć mycie główki namoczonymi w wodzie otrębami pszennymi, które koją wrażliwą skórę dziecka i zmiękczają łuski. Zazwyczaj ciemieniucha zanika około 3-6 miesiącem życia dziecka, lecz ważne, by w tym czasie prawidłowo i regularnie oczyszczać skórę dziecka.

Zobacz także: Jak pielęgnować pupę niemowlęcia?

Tylko ostrożnie!

- Pamiętaj, że główka dziecka jest bardzo delikatna. Tocząc walkę z ciemieniuchą pod żadnym pozorem nie rozdrapuj powstałych strupków! Możesz w ten sposób podrażnić delikatną skórę dziecka, a infekcję rozprzestrzenić na resztę głowy.

-  Podczas kuracji nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych! W ten sposób tylko podrażnisz skórę dziecka. Używaj wyłącznie szamponów przeznaczonych dla niemowląt.

Zobacz także: Praktyczne rady na ssanie kciuka

-  Podczas mycia staraj się uważać na ciemiączko.

 Co jeśli problem się pogłębia?

Niestety zdarza się, że ciemieniucha tak łatwo nie odpuszcza. Jeśli pomimo starannej pielęgnacji twardy naskórek schodzi bardzo opornie, a zmiany skórne rozprzestrzeniają się na inne części ciała, powinnaś jak najszybciej udać się do dermatologa. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, bo objawy mogą zwiastować poważniejsze schorzenie, np. atopowe zapalenie skóry lub alergię.

Pielęgnacja główki po zniknięciu ciemieniuchy

Nawet jeśli ciemieniucha zniknęła z główki dziecka, obserwuj nadal stan skóry na tym obszarze –  niestety ciemieniucha ma skłonności do nawrotów. Aby uchronić maleństwo przed tymi dolegliwościami w przyszłości. zakładaj mu na dwór białą czapeczkę. Gdy wchodzisz do pomieszczenia zawsze ją ściągaj, aby nie dopuścić do przepocenia główki. Myj włoski malucha przynajmniej trzy razy w tygodniu, używając kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, a po kąpieli czesz włoski miękką szczotką.

Zobacz także: Mon Petit Bébé - ekologiczne ubranka dla dzieci

Pamiętając o tych zasadach, a także o odpowiedniej pielęgnacji z pewnością problem ciemieniuchy wkrótce zniknie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)