POLECAMY

Prawdy i mity o odparzeniach

Choć je starannie pielęgnujesz, dziecko ciągle ma odparzoną pupę... Czy robisz coś źle? Rozwiewamy wątpliwości na temat odparzeń.
Prawdy i mity o odparzeniach fot. Panthermedia

Najpierw pojawia się zaczerwienienie. Potem skóra na pupci staje się gorąca, opuchnięta, czasem dochodzi nawet do powstania sączących się nadżerek, które nie tylko bolą, ale też bywają przyczyną zakażenia. A do tego odparzenie może szybko przejść na pachwiny, podbrzusze i narządy płciowe.

Odparzenie to efekt błędu pielęgnacyjnego

NIEPRAWDA Zdarza się, że odparzenia z trudem poddające się leczeniu występują u niemowląt bardzo starannie pielęgnowanych, ale mających szczególnie wrażliwą skórę. Kłopoty grożą też dzieciom, które mają zaburzenia trawienne i często cierpią na biegunki podrażniające skórę. U małych dzieci odparzenia pojawiają się przede wszystkim w miejscach zetknięcia skóry z pieluszką. Przyczyną jest nie tylko drażniące działanie siusiu i kupki, ale też brak dostępu powietrza.

Odparzoną pupę należy wietrzyć

PRAWDA Przede wszystkim warto często zmieniać pieluszki i za każdym razem umyć pupę wodą, osuszyć, cienko posmarować odpowiednim kremem na odparzenia. Wietrzenie pupy również jest ważne – i to nie tylko w zapobieganiu odparzeniom, ale też w ich leczeniu. Świeże powietrze łagodzi podrażnienia i ułatwia gojenie. Malca z odparzoną pupą warto pozostawić bez pieluszki na kilkanaście minut, najlepiej kilka razy w ciągu dnia.

Kąpiel dziecka z odparzeniem powinna być długa

NIEPRAWDA Wystarczy kilka minut, by umyć maluszka. Do kąpieli warto dodać specjalne preparaty, które chronią skórę przed wysuszeniem (emolienty). Po zastosowaniu ich skóra dziecka jest nawilżona i natłuszczona. Gdy odparzenie jest bardzo nasilone, lekarz może zalecić kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu (instrukcję, jak ją przygotować, znajdziesz w ramce).

Dzieci częściej niż dawniej miewają podrażnioną skórę

PRAWDA Rzeczywiście lekarze obserwują takie zjawisko. Najpewniej przyczynia się do tego np. nadmierne chlorowanie wody (ta płynąca
z kranu często zawiera duże ilości żelaza, które również, podobnie jak chlor, niekorzystnie wpływa na delikatną skórę maleństwa). Kłopoty mogą również mieć związek ze stosowaniem zmiękczaczy do wody oraz detergentów, które nie zawsze są dokładnie wypłukiwane z dziecięcych ubranek.

Do mycia pupy najlepiej używać chusteczek pielęgnacyjnych

NIEPRAWDA Takie chusteczki można stosować, gdy dziecko ma zdrową skórę.

Gdy maluch ma odparzenie, pieluchy jednorazowe warto zmienić na tetrowe

NIEPRAWDA Z doświadczenia mam i badań przeprowadzonych w szpitalach wynika, że zmiana pieluszek jednorazowych na tetrowe nie przynosi szybszego efektu podczas leczenia odparzeń. Szorstka i nasiąknięta moczem pieluszka tetrowa też może podrażnić odparzoną skórę, nawet jeśli malec będzie często przewijany.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)