Odparzenia u niemowląt fot. Adobe Stock

Odparzenia u niemowląt - maści i domowe sposoby

Domowe sposoby na odparzenia u niemowląt to przede wszystkim kąpiel w krochmalu, okłady z rumianku czy talk. Warto kupić w aptece maść na odparzenia - witaminową, wspierającą regenerację naskórka i natłuszczającą delikatną skórę niemowlaka
Edyta Liebert / 08.02.2021 14:55
Odparzenia u niemowląt fot. Adobe Stock

Kiedy skóra na pupie niemowlaka jest nie tylko czerwona, lecz także ciepła, opuchnięta (czasem dochodzi nawet do powstania sączących się nadżerek), prawdopodobnie doszło do odparzenia. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji - może ono szybko przejść na pachwiny, podbrzusze i narządy płciowe.

Co to są odparzenia u niemowlaka i jak wyglądają

Odparzenia z trudem poddające się leczeniu występują u niemowląt bardzo starannie pielęgnowanych, ale mających szczególnie wrażliwą skórę. U małych dzieci odparzenia pojawiają się przede wszystkim w miejscach zetknięcia skóry z pieluszką. Przyczyną jest nie tylko drażniące działanie siusiu i kupki, ale też brak dostępu powietrza. Kłopoty grożą też dzieciom, które mają zaburzenia trawienne i często cierpią na biegunki podrażniające skórę.

Odparzenia u niemowląt charakteryzują się silnie czerwonym obrzękiem na pupie dziecka, często powodującym dyskomfort. Mogą towarzyszyć mu nadżerki - zaawansowane stany, które wymagają konsultacji z pediatrą. 

Przy uporczywych, nawracających odparzeniach poszukaj przyczyny problemów. Być może nie chodzi tylko o bardziej staranną pielęgnację. Bywa, że dziecko uczulone jest na pieluszki lub składnik kosmetyków np. nawilżanych chusteczek, proszku do prania.

Domowe sposoby na odparzenia u niemowląt

  • Często zmieniaj pieluchy. Za każdym razem umyj pupę letnią wodą, osusz, cienką warstwą posmaruj odpowiednim kremem na odparzenia. Nie spiesz się z tą czynnością.
  • Wietrz pupę niemowlaka. Dziecko nie musi być w każdej minucie swojego życia opatulone ciasno pieluchą - odparzenia pieluszkowe często występują latem, kiedy skóra się przegrzewa. Wietrzenie okolic intymnych jest zdrowe: również jest ważne – zapobiega odparzeniom u niemowląt i przyspiesza ich leczenie. Świeże powietrze łagodzi podrażnienia i ułatwia gojenie. Malca z odparzoną pupą warto pozostawić bez pieluszki na kilkanaście minut, najlepiej kilka razy w ciągu dnia.
  • Kąpiel z emolientami. Przygotuj kąpiel dla dziecka z preparatami łagodnymi dla skóry, które chronią ją przed wysuszeniem. Po zastosowaniu kosmetyków z emolientami skóra dziecka jest nawilżona. Domowym sposobem na odparzenia jest łagodzącą kąpiel w krochmaluGdy odparzenie u dziecka jest bardzo nasilone, lekarz może zalecić kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu:
  1. Rozpuść w szklance ciepłej wody 2 lub 3 kryształki nadmanganianu potasu (kupisz w aptece) i wlej do kąpieli.
  2. Kontroluj kolor wody: powinna być delikatnie różowa, ale nie fioletowa. 
  3. Kąpiel na odparzenia u dziecka działa lekko ściągająco i antybakteryjnie, dlatego może wspomóc leczenie pieluszkowego zapalenia skóry albo potówek u niemowlaka
  • Pierz ubranka dziecka delikatnych środkach. Wszelkie detergenty, zmiękczacze wody, nadmiar płynu do prania, kapsułki czy chusteczki wyłapujące kolor mogą podrażnić skórę niemowlęcia. Postaraj się zadbać o to, by ubranka prać w delikatnych środkach piorących (np. płatkach mydlanych) i aby zawsze były dobrze wypłukane.
  • Nakładaj dziecku ubrania z naturalnych tkanin. Nie bez znaczenia dla skóry dziecka jest to, jakie ubrania zakłada. Postaraj się, aby maluch był ubrany w bawełniane, muślinowe ubrania. Są one trwałe i przyjazne dla skóry. 

​Maści na odparzenia pieluszkowe

Najpowszechniejszą metodą walki z odparzeniami u dzieci jest stosowanie maści dedykowanej odparzeniom u niemowląt. Położne są zdania, że najlepiej wybierać maści z alantoiną i deksopantenolem, a nie kremy. Zwracaj uwagę na skład maści na odparzenia: powinien prócz substancji czynnych zawierać najwyżej lanolinę, parafinę ciekłą, wazelinę białą czy wodę. 

Maści na odparzenia stosuje się miejscowo na oczyszczoną i osuszoną skórę niemowlaka. Nie można stosować ich, jeśli występują wysięki z ran i ostre stany zapalne skóry.

Pamiętaj, że stosowanie maści na odparzenia na u niemowląt to tylko element pielęgnacji, który powinna poprzedzać właściwa praktyka: wietrzenie pupy, częste zmiany pieluch, delikatna kąpiel. 

Artykuł na podstawie tekstu opublikowane na zlecenie Edipresse 12.09.2012.

Czytaj także: Lecznicze kąpiele dla dzieciCo oznacza wysypka u dzieckaJak prawidłowo kąpać niemowlaka