Wakacyjne zagrożenia

Nastoletni samobójcy/fot. Fotolia
Wakacje to nie tylko czas błogiego lenistwa i wypoczynku. Młodzi ludzie, często pozbawieni opieki dorosłych, zaczynają popełniać błędy, które mogą wpłynąć na całe ich dalsze życie. Narkotyki, alkohol czy papierosy to tylko niektóre zagrożenia, jakie czekają na nieletnich.
/ 25.07.2012 13:34
Nastoletni samobójcy/fot. Fotolia

Co grozi nastolatkom latem?

Lato to dla dzieci i młodzieży nie tylko czas odpoczynku i beztroskiej zabawy,  lecz także okres trudnych wyborów i nowych sytuacji, w których nie zawsze wiedzą, jak się zachować. W czasie wakacji młodzi ludzie czują dużo większą swobodę i zdarza się, że próbują rzeczy, których nie robili nigdy wcześniej. Przy ograniczonym kontakcie z rodzicami i zwiększonym wpływie rówieśników częściej podejmują ryzykowne zachowania, sięgają po używki lub decydują się na przypadkowe kontakty seksualne.

„Lato to czas, kiedy młodzi ludzie próbują nowych, często niebezpiecznych rzeczy. Pierwszy papieros czy skręt są najczęściej wypalane pod presją grupy. Nastolatek chce zostać zaakceptowany i lubiany. Najgorszą – według niego – konsekwencją odmowy jest odrzucenie przez znajomych.” – mówi Lucyna Kicińska, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Polecamy: Mechanizmy uzależnień

Inicjacja seksualna

Latem młodzież jest bardziej narażona na niechciane i nieprzemyślane kontakty seksualne. Młodzi ludzie czują, że powinni dać partnerowi „dowód miłości”. Tego rodzaju nieprzemyślane, podejmowane na wakacjach decyzje, często mają negatywne konsekwencje.

„Niepokój i lęki związane z niechcianą, nieplanowaną ciążą, choroby przenoszone drogą płciową, poczucie winy, zawodu i wykorzystania, kłopoty z zaufaniem - to tylko nieliczne z problemów, z jakimi dzwonią do nas młode osoby– relacjonuje konsultantka Telefonu Zaufania.

Ucieczki z domu

Charakterystycznym problemem w okresie wakacji są także ucieczki z domu. Wielu rodziców nie zgadza się na samodzielny wyjazd dziecka. Taka odmowa może rodzić w nastolatkach złość, frustrację, bezradność i myśli o ucieczce. Podczas wakacji rośnie także liczba dzieci, które uciekają z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Część z nich chce odwiedzić rodzinę czy znajomych, inni szukają przygód. Decydując się na ucieczkę, młodzi ludzie nie myślą o konsekwencjach takiego zachowania. Nie myślą o takich rzeczach jak brak pieniędzy czy nawet bezdomność. Zapominają o tym, że kiedyś trzeba będzie wrócić do domu czy ośrodka.

„Spokojna rozmowa z nastolatkiem, który myśli o ucieczce, uświadamia mu, że to nie tylko dobra zabawa, ale narażenie się na przemoc, manipulację czy wykorzystanie seksualne.” – dodaje Lucyna Kicińska.

Zobacz też: Kiedy nastolatek ucieka z domu?

Źródło: materiały prasowe/ms

Redakcja poleca

REKLAMA