POLECAMY

W trakcie nauki rób częste powtórki i przerwy

Analizuj to, czego jeszcze musisz się nauczyć. Takie przetwarzanie informacji jest jednocześnie powtórką - co doskonale pomaga w zapamiętywaniu. Powtarzanie materiału jest bardzo ważnym elementem skutecznej i efektywnej nauki.
W trakcie nauki rób częste powtórki i przerwy

Najszybciej tracimy informacje zaraz po ich nauczeniu. Potem spadek wiedzy maleje, wraz z czasem. Można temu zaradzić, wyznaczając w odpowiednich odstępach powtórki (które są optymalne pod względem utraty danych i maksymalnych odstępów czasu, aby nie tracić go niepotrzebnie). Ogólnie, przyjmuje się że nowo nauczony materiał powinno się powtarzać:

  1. zaraz po nauce (do 10 min.)
  2. po upływie 1 godziny
  3. 24 godzin
  4. 48 godzin
  5. tygodnia
  6. miesiąca
  7. 6 miesięcy

Po tym czasie, nowy materiał powinien trafić do pamięci długotrwałej, która jest niemal wieczna.

Pamiętaj o przerwach w nauce

Często skupiając się zbyt długo nad jedną czynnością, zaczynamy myśleć o czymś innym. Nasza koncentracja spada, a nauka staje się bezwartościowa. Niektórzy studenci mają taką taktykę, aby przed egzaminem całą noc siedzieć, po kilka godzin bez przerwy. Niestety okazuje się, że taka nauka, mimo wielu poświęconych godzin okazała się bezwartościowa.

Rób około 5-15 minut przerwy co każdą sesję studiowania (optymalny czas nauki wg różnych źródeł to 45 minut). Co 90 minut zaleca się zrobienie dłuższej, 20 minutowej przerwy. Przerwy relaksują umysł i pozwalają mu na absorbowanie wiedzy. Krótsze przerwy możesz wykorzystać na ćwiczenia, przekąszenie czegoś odżywczego lub owoców, wywietrzenie pokoju czy krótki relaks. Dłuższa przerwa jest doskonała na spacer, medytację, relaksację czy krótką drzemkę dzięki której osiągniesz jeszcze lepsze wyniki.

Zaglądaj na mój blog - stale coś nowego: www.bartekpopiel.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
z tymi przerwami to święta racja, to straszny błąd, kiedy np. korepetytorzy cisną dzieciaki, zamiast co pół godziny dać 2-3 minuty chociaż, żeby mogły np. opowiedzieć o szkole czy o coś spytać