Łańcuchowa metoda zapamiętywania

Łańcuchowa metoda zapamiętywania

Jeśli chcesz szybko i skutecznie zapamiętywać różne wiadomości, zapoznaj się z niezwykle prostą i efektywną metodą zapamiętywania.
/ 13.05.2009 16:51
Łańcuchowa metoda zapamiętywania

Łańcuchowa metoda zapamiętywania jest niezwykle prosta i efektywna. Cały sekret tej techniki polega na łączeniu słów kluczowych w odpowiedni sposób. Pierwszy wyraz z ciągu należy połączyć z drugim, drugi z trzecim, trzeci z czwartym itd.

To jak bardzo będzie ta technika użyteczna zależy tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni, która pewnie jest doskonała. Dobra wizualizacja to podstawa. Zatem do roboty!

Przeczytaj poniższe wyrazy jeden raz i spróbuj zapamiętać ich jak najwięcej:

  • rower
  • małpa
  • piłka
  • skarpetki
  • tort
  • boisko
  • drzewa
  • bitwa
  • ręczniki
  • banany

Nie udało Ci się zapamiętać wszystkiego? Już za chwilę dowiesz się jak zapamiętywać takie ciągi za pierwszym razem i to na długi czas. Przeczytaj zatem poniższą historyjkę.

“Wyobraź sobie, że wsiadasz na rower i jedziesz alejką pomiędzy drzewami. Zobacz wspaniałą zieleń, poczuj zapach drzew i skoszonej nieopodal trawy. Jedziesz, aż tu nagle pod koło wpada Ci małpa, czego efektem jest Twój upadek.

Podnosisz się, podchodzisz do małpy i widzisz, że na jej brzuchu wytatuowana jest piłka do koszykówki. Dotykasz tego tatuażu i okazuje się, że to nie żadna dziara tylko odpowiednio przyklejone śmierdzące (tego nie musisz sobie wyobrażać), włochate skarpetki.

Ściągasz je i mocno rzucasz. Nie zauważyłeś nadjeżdżającego samochodu i trafiłeś prosto w przednią szybę. Jednak gdy skarpetki zderzyły się z szybą ta pokryła się pewnego rodzaju mazią. Kierowca wysiada, wącha, bierze na palec po czym zaczyna lizać całą szybę i radośnie krzyczy: to smakuje jak tort!!!

Po chwili wsiada do samochodu i nie zważa na to, że ma całą szybę zamazaną. Zjeżdża z drogi i wjeżdża na zielone boisko. Tam właśnie rozgrywał się turniej niczym z Harrego Pottera. Drzewa toczyły ostrą bitwę okładając się “marchewami” skręconymi z ręczników. Słyszysz jak łamią się gałęzie i lecą liście. Jedna z gałęzi spadła koło Ciebie. Podchodzisz bliżej i podnosisz ją. Czujesz jaka jest miękka? Nie potrafisz się powstrzymać przed zbliżeniem jej do ust bo narasta w Tobie ogrrrrrromna ciekawość i gryziesz kawałek gałęzi. Ku Twojemu zdumieni smakuje ona jak banan. Zatem ładujesz tych gałęzi ile wlezie i wieziesz je swoim rowerem do domu.”

Czy zdajesz sobie sprawę, że właśnie zapamiętałeś wszystkie wyrazy z naszego ciągu? Jeżeli nie to zapewniam Cię, że jedna powtórka tej historii w zupełności wystarczy.

Do czego to może być przydatne? Do zapamiętania listy zakupów, poszczególnych punktów przemówienia (wyciągasz słowa kluczowe z akapitów i łączysz je w odpowiednią historię ) i wielu innych rzeczy. Ogranicza Cię jedynie Twoja kreatywność.

Pamiętaj, że wyobrażenia powinny być maksymalnie absurdalne, śmieszne, niecodzienne, wielkie, niech będzie czegoś ogromna ilość. Dodaj tam jaskrawe obrazy, zapachy, dźwięki, smaki. Bardzo ważna rzecz - Ty musisz być w tej historii!!! Stań się jej bohaterem i odczuwaj emocje takie jak: radość, podniecenie, strach i fascynacja. Czym więcej niecodziennych rzeczy tam będzie tym łatwiej wszystko zapamiętasz. Powodzenia!!!