W górze i na dole - jak nauczyć dziecko pojęcia wagi?

W górze i na dole - jak nauczyć dziecko pojęcia wagi?
Czy współczesne dziecko ma szansę zrozumieć sens ważenia? Z jakimi wagami dzieci się stykają? I czemu te wagi nie uczą czym jest ważenie?
/ 19.04.2010 12:52
W górze i na dole - jak nauczyć dziecko pojęcia wagi?

Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest waga?

Zastanów się chwilę i zapisz definicję ważenia – czym według Ciebie jest ważenie i waga (jako wielkość, nie jako przedmiot)? Czy tak możesz powiedzieć do swojego sześcioletniego lub siedmioletniego dziecka? Możesz spróbować i przekonać się co z tego zrozumie.

Dlaczego tak ważne jest, by dziecko rozumiało czym jest ważenie? Ponieważ w czasie pierwszych trzech lat nauki w szkole podstawowej będzie musiało rozwiązać zadania typu: o ile cięższa jest Asia od Zosi?, ile waży mąka, jeśli jest jej o 2 kg więcej niż cukru?

Obecnie dzieci mogą mieć z tym zagadnieniem kłopot – nie widzą sensu ważenia, czyli porównywania ciężkiego z lekkim, mają bowiem do czynienia z wagami elektronicznymi, które jedynie wskazują wartość pomiaru.

Propozycja zabawy, aby dziecko pojęło pojęcie wagi

By dzieci rozumiały czym jest waga i ważenie proponuję poniższy wierszyk – jego treść można przedstawić na własnoręcznie zrobionej wadze lub wadze szalkowej – jeśli uda się taką odnaleźć w piwnicy lub na strychu, albo pożyczyć od kogoś, kto nadal z niej korzysta. Inną pomocą, która ułatwia zrozumienie dzieciom sensu ważenia jest huśtawka, która znajduje się niemalże na każdym placu zabaw.

Huśtawka przeznaczona jest dla dwojga dzieci, które próbują się wzajemnie przeważyć – jedno dziecko jest w górze, podczas gdy drugie jest na dole. Po tym krótkim wstępie czas na wierszyk.

Polecamy: Kiedy pedagog może pomóc

Lekkie i ciężkie - rymowanka ucząca czym jest waga

Dzisiaj w szkole jest ważenie
Bardzo ważne wydarzenie.
Dzieci ważą wszystko w koło
Zaraz zrobi się wesoło.
Misia z lalką Ania waży
Ciekawe co zauważy.
Siedem klocków z samochodem
Porównuje mały Olek.
Basia kładzie dużą piłkę
A na drugą szalkę – nitkę.
Teraz wszyscy będą wiedzieć
Co jest w górze – to jest lekkie
Co na dole – to jest ciężkie.

A po szkole na huśtawce jest zabawa!
Bartuś cięższy niż Agata,
Tomek lżejszy od Michasia,
Wojtek cięższy od Adasia,
Magda lżejsza jest niż Gosia,
Ewa cięższa jest niż Dosia.

Polecamy: Obowiązki ucznia

Redakcja poleca

REKLAMA