W czym może pomóc doula nastoletnim mamom?

Jeśli nie możesz zajść w ciążę, zbadaj poziom hormonów tarczycy/ fot. Fotolia
Czy doula może pomóc młodej mamie nawiązać poprawne relację z rodziną, znajomymi i ojcem dziecka? Jak ważna dla młodych mam jest pomoc douli? Czy usługa douli jest darmowa?
/ 10.08.2012 13:00
Jeśli nie możesz zajść w ciążę, zbadaj poziom hormonów tarczycy/ fot. Fotolia

Spotkanie z nastoletnią matką

Bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie ma do wykonania doula (kobieta wspierająca matki podczas ciąży), która w swojej pracy zawodowej spotyka się także z nastoletnimi matkami. Od taktu douli i jej zaangażowania zależą szczęście i los młodej dziewczyny, dla której ciąża rzadko kiedy jest radością.

Młode mamy najczęściej potrzebują wsparcia emocjonalnego – rozmowa douli z nastoletnią mamą nie powinna być czasowo ograniczona. Jej celem jest szukanie najbardziej optymalnych rozwiązań. Zadaniem douli w tej relacji jest doprowadzenie ciąży do szczęśliwego finału, jakim jest poród i szczęśliwego rodzicielstwa.

Warto wiedzieć: Kim jest doula i w jaki sposób ją wybrać?

Młoda mama i jej rodzina

W początkowej fazie doula staje się pośrednikiem pomiędzy nastoletnią mamą a jej rodziną, a także ojcem dziecka. Najważniejsze przy pierwszym spotkaniu jest przekonanie młodej dziewczyny, że ona oraz jej życiowe priorytety, są dla douli bardzo ważne. Szok, zażenowanie, strach, wstyd to emocje, które najczęściej towarzyszą młodej dziewczynie po stwierdzeniu braku miesiączki czy po zrobieniu testu ciążowego, którego wynik potwierdza ciążę. O racjonalnym myśleniu w tej sytuacji nie ma mowy.

Doula ma za zadanie wprowadzić ład i porządek w życie młodego człowieka. Powinna pomóc nastoletniej mamie porozumieć się z jej rodziną, przekonać ojca dziecka do współodpowiedzialności za zaistniałą sytuację i przygotować tę młodą parę do bycia rodzicami. Im wcześniej nastąpi współpraca pomiędzy doulą a nastoletnimi rodzicami, tym zwiększa się prawdopodobieństwo szczęśliwego finału.

Pomoc douli

Pomoc nastoletnim mamom w okresie przedporodowym to przede wszystkim wsparcie emocjonalne porządkujące ich myślenie na temat ciąży i porodu, pełnienia nowej roli oraz odnalezienia swojej drogi życiowej, którą należy realizować bez względu na zaistniałą sytuację.

Doula może także pomóc w ponownym nawiązaniu właściwych relacji pomiędzy nastolatką a jej rodziną czy znajomymi. Poważnym problemem jest kwestia finansowa. Usługa douli jest płatna, więc jeśli nastoletnia mama nie ma funduszy, które może przeznaczyć na choćby jedno spotkanie z doulą, pozostaje tylko możliwość skorzystania z telefonu zaufania dla nastoletnich mam.

Polecamy: Mamo, tato - jestem w ciąży!

Autor: Katarzyna Wójcik-Brylska, doula pedagog

Redakcja poleca

REKLAMA