Przesądy studniówkowe fot. test

Przesądy studniówkowe

Klasa maturalna jest najważniejszą i najbardziej stresującą klasą w całym liceum. Obfituje w takie wydarzenia jak studniówka i matura. Sprawdź, jak powinnaś zachować się podczas obu tych uroczystości, aby przesądom i tradycjom stało się zadość!
/ 17.02.2010 13:17
Przesądy studniówkowe fot. test

Przesądy studniówkowe

Od zachowania na studniówce uzależniany jest na ogół pozytywny wynik egzaminu maturalnego. Studniówkowe przesądy mogą okazać się jednak bardzo męczące podczas zabawy. Oto niektóre z nich:

1. Czerwona bielizna

Założenie czerwonych, koronkowych fig jest obowiązkowe! Dlaczego akurat czerwone? Ponieważ jest to kolor krwi i walki, a w Chinach – szczęścia. Czerwona bielizna ma nam dodać odwagi. Pamiętaj także, aby te same majtki założyć później dopiero na maturę (oczywiście „można” je wyprać). I najważniejsze – majtki na studniówkę zakłada się na lewą stronę, zaś na maturę – na prawą. W skład czerwonej bielizny wchodzi także podwiązka – choć przesądy nie są zgodne, na którą nogę powinna być założona. Najlepiej załóżmy ją na tę nogę, na której będzie nam z nią wygodniej! Panowie mają za zadanie podejrzeć fragment czerwonej bielizny którejś z koleżanek – ma im to zagwarantować szczęście na egzaminie dojrzałości.

2. Włosy

Jeden z przesądów studniówkowych głosi, że od zakończenia balu maturzystów aż do samej matury nie wolno ścinać włosów. To w nich rzekomo przebywa nasza wiedza i mądrość. Inni są przekonani, że cała klasa maturalna powinna być pozbawiona wizyt u fryzjera – jest to jednak mniej znany i bardziej radykalny przesąd – przecież przed studniówką i tak każdy zajrzy do ulubionego fryzjera.

3. Czerwona nitka

Kolejnym przesądem studniówkowym jest czerwona nitka zawiązana przez kogoś bliskiego na lewym nadgarstku maturzysty w dniu balu. Przesąd głosi, że jeśli nie zerwie się do matury, to powodzenie na egzaminie jest gwarantowane!

4. Pożycz coś!

Śmiało pożycz coś na studniówkę od kogoś ze swoich znajomych. Pamiętaj tylko, aby wybrać rzecz od osoby roztropnej, inteligentnej, błyskotliwej i doświadczonej – pożyczona rzecz będzie nosić cechy swojego właściciela, które przejdą na Ciebie!

5. Pomyl krok

Jeden z przesądów studniówkowych głosi, że podczas poloneza powinno się pomylić umyślnie jeden krok. Ma to zagwarantować pomyślność i szczęście na maturze. Czemu nie?

6. Majtki, krawat i buty

Są to te atrybuty, które każdy powinien mieć te same zarówno na studniówce, jak i na egzaminie dojrzałości. Dodatkowo przesąd głosi, że buty powinny być pastowane tylko w jedną stronę – od pięty do palców. I najważniejsze – nie wolno ich zdejmować podczas balu! Tańczenie na bosaka ma podobno bardzo zły wpływ na wyniki matury. Przynosi pecha i powoduje „zaćmienie” umysłu w tym wyjątkowym dniu.

7. A po balu…

Udaj się wraz z cała klasą pod najsłynniejszy pomnik w mieście i okrążcie go skacząc na jednej nodze tyle razy, ile chcecie uzyskać punktów na maturze!

Zobacz zbiór przesądów ślubnych.