Poznaj tajniki treningu twórczego myślenia fot. Czywiesz.pl

Poznaj tajniki treningu twórczego myślenia

Trening twórczego myślenia przynosi korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jest znakomitym uzupełnieniem edukacji i każdej pracy wymagającej myślenia. Umiejętności twórcze można rozwijać jak każdy inny rodzaj aktywności, ponieważ zdolność tworzenia istnieje w każdym człowieku.
/ 30.09.2010 14:22
Poznaj tajniki treningu twórczego myślenia fot. Czywiesz.pl

 Myślenie twórcze opiera się na łamaniu stereotypów rozumowania, indywidualnym, kreatywnym podejściu do zagadnień i problemów, nawet jeśli mają już jakieś rozwiązanie.

Zadaniem treningu twórczego myślenia jest pogłębienie umiejętności wnikliwego postrzegania otaczającego nas świata, budowanie samoakceptacji, odnalezienie i rozwijanie indywidualnych uzdolnień poszczególnych dzieci.

Dokonuje się to podczas zabaw, gier słownych i ćwiczeń interaktywnych. Zwyczajna zabawa staje się okazją do uczenia się nowatorskiego, indywidualnego spojrzenia i odwagi, by myśleć i działać po swojemu.

Celem treningu twórczego myślenia jest wspieranie dziecka w lepszym funkcjonowaniu w szkole, przyszłej pracy i w życiu osobistym, w szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Zobacz też: Półkula mózgowa - którą preferujesz?

W zabawach rozwijających twórcze myślenie nie ma „poprawnych” rozwiązań, czy odpowiedzi. Pozostawiają one wiele miejsca na własne, oryginalne podejście do tematu, prowokują do niekonwencjonalnych zachowań, wypowiedzi, łamią schematy myślowe. 

Trening twórczego myślenia poprzez zadawanie pytań prowokuje dzieci do gimnastyki umysłowej, do znajdywania nowych, nietuzinkowych, angażujących wyobraźnię odpowiedzi.

Według Cynthii Mc Gregor("Kształtowanie twórczej osobowości dziecka”) twórczość jest ważna bez względu na to, jakie aspiracje będą wiązać rodzice z naszymi uczniami, bez względu na ich zainteresowania, bez względu na to, kim zostaną w przyszłości. Twórcze podejście pomaga w takim samym stopniu hydraulikowi, jak i dramaturgowi. Twórczość wzbogaca na wiele sposobów nasze życie, zarówno to osobiste, jak i zawodowe.

Wzbogaca też życie dzieci, ich podejście do prac domowych, do zabaw i rozwiązywania rozmaitych problemów.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w treningu twórczego myślenia zachęcam do poszukiwania tego rodzaju warsztatów oferowanych w licznych prywatnych placówkach edukacyjnych na terenie całego kraju. 

Zobacz też: Dlaczego należy używać kilku zmysłów w procesie nauki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)