Nie istnieje uniwersalny czas, który wskazywałby na to, o której porze warto się uczyć, aby była to nauka efektywna. Według niektórych badań za najkorzystniejsze godziny podaje się od 9 do 15. W tym czasie rzekomo nasz mózg pracuje najlepiej, jest „wypoczęty” i „obudzony”. Ile jest jednak w tym prawdy?
Typ rannego ptaszka
Jeżeli potrafisz wstać bez budzika, skrócić swój sen w wolny dzień albo szkoda Ci wylegiwać się bezczynnie w łóżku – jesteś typem rannego ptaszka. Wolisz iść spać wcześniej i obudzić się o 4 rano, aby dokończyć pracę? Nie wyobrażasz siedzieć sobie do późna w nocy, bo zdajesz sobie sprawę, że nie przyniesie to żadnych efektów? Do wcześniejszego stwierdzenia można dodać tylko wykrzyknik.
Zobacz też: Jak ważne jest Twoje miejsce do nauki?
Wstając rano, na pewno jest się bardziej wypoczętym, pomysłowym i kreatywnym niż po całym dniu ciężkiej pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że kończy się cisza nocna, miasto budzi się i jest się narażonym na różne hałasy. Mimo tego, poświęcając czas na naukę z rana, resztę dnia teoretycznie masz dla siebie i możesz to odpowiednio wykorzystać.
A więc do dzieła! Przed pójściem spać, posegreguj sobie materiały, które będziesz chciał przeczytać rano tak, abyś nie musiał tracić na to czasu jak wstaniesz. Pamiętaj o śniadaniu, dzięki któremu mózg zacznie normalnie funkcjonować i skorzystaj z tego, że jesteś wypoczęty.
Typ nocnego marka
Nie wyobrażasz sobie wstawanie wcześniej niż musisz, aby gdzieś zdążyć? Uwielbiasz wylegiwać się rano w łóżku? W nocy nie możesz zasnąć i dziwi Cię jak inni mogą chodzić spać tak wcześnie? Nocny marek to właśnie Ty! Po całym dniu, kiedy wszystkie wcześniejsze obowiązki są już za Tobą, możesz znaleźć czas na naukę. Nie przeszkadza Ci to, że wskazówki zegara są już dawno po ciszy nocnej.
Jest wtedy cisza i spokój, a Ty nareszcie możesz się skupić. Wykorzystaj to! W ciągu dnia przygotuj sobie miejsce pracy, posegreguj odpowiednio materiały. W nocy zaś naucz się wyznaczonego materiału i pozwól sobie wreszcie na zasłużony odpoczynek po skończonej pracy.
Zobacz też: Ucz się odpowiednio wcześniej
Podejście do nauki i styl życia są bardzo indywidualne. Jeżeli potrafisz wstać rano i masz wtedy najlepsze pomysły – nie siedź długo w nocy. Jeśli jest jednak odwrotnie i nie wyobrażasz sobie pójścia spać bez całkowitego zmęczenia albo z niedokończoną pracą – wykorzystaj to w nauce.