Jak zabezpieczyć się za pierwszym razem?

objawy hiv fot. Adobe Stock
Wśród nastolatków popularny jest mit, że przy pierwszym stosunku nie można zajść w ciążę. Jest to nieprawda i dlatego już zawczasu warto pomyśleć o skutecznej metodzie antykoncepcyjnej.
objawy hiv fot. Adobe Stock

Co brać pod uwagę przy wyborze antykoncepcji?

Dość istotne jest to, kiedy zamierzacie rozpocząć współżycie. Jeżeli jesteście w stanie zaplanować ten dzień i możecie jeszcze trochę poczekać, dobrym rozwiązaniem mogą być tabletki antykoncepcyjne. Jeśli jednak jesteście bardzo spontaniczni i może nie być czasu na wizytę u ginekologa, trzeba postawić na metody szeroko dostępne, bez recepty. Ważne też, czy partner jest już doświadczony.

Po pierwsze: użycie pewnych metod antykoncepcyjnych po raz pierwszy bywa tak stresujące, że stosunek może się nie odbyć. Po drugie: istnieje ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, jeżeli partner odbywał stosunki z innymi osobami. Najważniejsze jednak, aby metoda, którą wybierzecie, była skuteczna.

Zobacz też: Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

Tabletki antykoncepcyjne

To bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna. Jeżeli bardzo wam się nie spieszy i możecie poczekać aż tabletki zaczną działać, to naprawdę dobre rozwiązanie. Po pierwsze trzeba udać się do ginekologa, który od razu wyjaśni wszystkie wątpliwości związane z pierwszym razem.

Ponadto, zwłaszcza jeżeli dla mężczyzny będzie to pierwszy raz, unikniecie stresu związanego z używaniem prezerwatywy. Minusem jest to, że tabletki nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prezerwatywa

To metoda najczęściej wybierana przez pary rozpoczynające życie płciowe. Jej ogromną zaletą jest dostępność. Jeżeli jesteście spontaniczni i właściwie nie wiecie kiedy się to stanie, prezerwatywę można mieć zawsze przy sobie. Kolejnym plusem tej metody jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niestety, przy pierwszych kontaktach seksualnych zakładanie prezerwatywy wiąże się przeważnie z dużym stresem, zwłaszcza dla mężczyzny. Niekiedy może nawet nie dojść do zbliżenia.

Polecamy na Babyonline.pl: 10 najczęstszych pytań o antykoncepcję

Jeżeli planujecie użyć właśnie tej metody, dobrze jest zaopatrzyć się w kilka prezerwatyw. Najlepiej też wcześniej poćwiczyć ich zakładanie, aby nie było to dla was zaskoczeniem w tym szczególnym momencie. Dobrze jest zaopatrzyć się dodatkowo w środki plemnikobójcze (tzw. globulki), które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie w razie zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy.

Zobacz też: Wszystko o prezerwatywie

Stosunek przerywany

To najgorszy sposób na uniknięcie ciąży, na jaki możecie się zdecydować. Trudno go nawet nazwać metodą antykoncepcyjną. Trzeba pamiętać, że pierwszy raz wiąże się ze sporym stresem. Trudno więc wymagać jeszcze od mężczyzny żeby się aż tak kontrolował. Przeważnie kończy się to katastrofą (wytryskiem w pochwie) i ogromnym lękiem przed zajściem w ciążę.

Stosunek przerywany jest mało skuteczną metodą. Nie jest polecany również doświadczony parom. Na pewno nie należy odbywać w ten sposób pierwszego razu.

Redakcja poleca

REKLAMA