Kalendarz egzaminu maturalnego 2012

Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem, a może kinestetykiem? Odkrycie własnego, preferowanego sposobu nauki sprawi, że zapamiętywanie będzie łatwiejsze /fot. Fotolia fot. fot. Fotolia
Już niebawem matura - zobacz, jakie formalności czekają uczniów przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości! Podpowiadamy, o czym warto pamiętać wśród ferworu nauki!
/ 05.12.2011 23:55
Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem, a może kinestetykiem? Odkrycie własnego, preferowanego sposobu nauki sprawi, że zapamiętywanie będzie łatwiejsze /fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Ogólna wiedza o maturze

Matura, czyli egzamin dojrzałości nie jest obowiązkowy. Jeśli jednak marzysz, aby od października zostać przyjętym w poczet studentów - musisz ją zdać.

Każdy uczeń, który przystępuje do matury ma obowiązek zdawania trzech przedmiotów na poziomie podstawowym: języka polskiego, języka obcego oraz matematyki. Dodatkowo każdy może sobie wybrać sześć przedmiotów na dowolnym poziomie - podstawowym lub rozszerzonym.

Przed ostatecznym wyborem przedmiotów (do 7 lutego) warto sprawdzić, jakie są wymagania poszczególnych uczelni na - każdy kierunek wymaga zdawania innych przedmiotów.

Deklaracja maturzysty

Jeśli chcesz zdawać maturę musisz złożyć deklarację do końca września - wstępnie wybierasz przedmioty i poziom. Ostateczną decyzję odnośnie zdawania danych przedmiotów na maturze musisz podjąć do 7 lutego. Jeśli niczego nie zmienisz - szkoła uzna deklarację z września za obowiązującą na maturze.

Zobacz też: Przygotowania do matury

Jakie przedmioty masz do wyboru?

Jeśli wybierasz jako przedmiot dodatkowy matematykę, język obcy nowożytny lub język polski musisz go zdawać na poziomie rozszerzonym! W przypadku pozostałych przedmiotów masz wybór pomiędzy poziomem podstawowym a rozszerzonym.

W puli dodatkowych przedmiotów znajdują się: biologia, chemia, fizyka z astronomią, historię, historię muzyki, historię sztuki, geografię, informatykę, język łaciński i kulturę antyczną, język mniejszości etnicznej, język mniejszości narodowej, język obcy nowożytny, język regionalny - kaszubski, język polski, matematykę, wiedzę o społeczeństwie, wiedzę o tańcu.

Wybierając egzamin z język pamiętaj, że zawsze obowiązuje w dwóch formach - pisemnej i ustnej!

Prezentacja z języka polskiego na maturze

Lista tematów do pracowania dostępna jest w każdej szkole niemalże od początku roku. Wyboru dokonujesz już we wrześniu - na tej samej deklaracji, na której wyrażasz chęci do przystąpienia do matury.

Teraz zaczynają się schody - jak przygotować daną prezentację? Przede wszystkim nie odkładaj tego na ostatnią chwilę! Spróbuj wykorzystać np. przerwę świąteczną na napisanie całej prezentacji! To nie jest trudne - Twoja wypowiedź na dany temat powinna trwać około 10 minut (cały egzamin trwa 15, więc zostaw chwilę na odpowiedź na pytania). Aby mówić przez 10 minut powinieneś przygotować prezentację na około 4 strony A4.

Skoro wybrałeś już temat poproś nauczyciela języka polskiego o podpowiedź - niech zasugeruje Ci kilka ciekawych pozycji do bibliografii. Uważnie napisz plan prezentacji - wypisz najważniejsze zagadnienia i podpunkty w odpowiedniej kolejności. Ułatwi Ci to pisanie i wygłaszanie prezentacji!

Pamiętaj, że bibliografię dostarczasz na 4 tygodnie przed datą egzaminu! Na egzaminie możesz mieć ze sobą plan prezentacji, który odpowiednio napisany ułatwi Ci jej wygłoszenie!

Co jeszcze jest ważne w temacie matury?

  • Jeśli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady jesteś zwolniony z matury, uzyskując jednocześnie 100 punktów z danego przedmiotu.
  • Terminy egzaminów - 4 maja rozpoczyna się język polski, 5 - matematyka, 6 - język angielski. Egzaminy maturalne potrwają do 27 maja.

Zobacz też: Jak zakwestionować egzamin?

Redakcja poleca

REKLAMA