Przez cały dzień zapisujemy godziny posiłków, ilości zjadanych produktów, a następnie pod koniec dnia analizujemy i oceniamy swój styl jedzenia

Jak przygotować się do matury?

Jest już marzec. Dni zaczynają być dłuższe. Słoneczna pogoda bardziej zachęca do wycieczek i spacerów, niż do czytania książek. Ale, drodzy maturzyści, zbliża się ciężki i ważny dla was czas. Jak dobrze zaplanować sobie naukę, żeby była efektywna? Mamy dla was kilka rad – może pomogą wam opanować stres.
/ 07.03.2011 15:26
Przez cały dzień zapisujemy godziny posiłków, ilości zjadanych produktów, a następnie pod koniec dnia analizujemy i oceniamy swój styl jedzenia

Nie samą nauką…

Nie samą nauką uczeń żyje. Jednak dobrze wiemy, że pretekst żeby się nie uczyć znajdzie się zawsze. Dlatego, żeby uniknąć powtarzania sobie „za chwilę, jeszcze tylko…” warto przygotować sobie plan działania. Wprowadzenie samodyscypliny jest bardzo dobrym wyjściem. Nie mamy wtedy pretensji do nikogo, że nam coś narzuca, że nas zmusza albo, że coś nam nie wyszło.

Warto sobie nawet rozpisać, co będziecie robić w dany dzień, ile czasu poświęcicie na czytanie, pisanie i naukę. Możecie nawet nastawiać sobie budzik, żeby nie rozpraszać się zerkaniem na zegarek. Może to brzmi śmiesznie, ale narzucając sobie taki tryb nauki sami ustanawiacie zasady, a za ewentualne potknięcia możecie mieć pretensje tylko do siebie. W ustalonych przerwach macie czas dla siebie. Nie warto jest tez uczyć się po nocach. Możesz sobie poczytać, ale możecie być pewni, że o dwunastej w nocy wasz mózg już niewiele się nauczy.

Zobacz też : Jak ograniczyć stres przed maturą?

Burza mózgów i żółte karteczki

Udręką wielu uczniów jest poczucie, że nic się nie nauczyli. Jak sobie ułatwić powtórki? Możesz stosować burzę mózgów. Pisać na kartce lub powtarzać na głos najważniejsze fakty i informacje związane z jakimś zagadnieniem. Nie musi być to płynna wypowiedz. Raczej skojarzenia, które mogą być odnośnikami do konstruowania pełnej odpowiedzi.

Wiadomości, które trudniej ci zapamiętać możesz pisać na małych żółtych karteczkach w formie krótkich haseł budzących skojarzenia z tematem. Rozklej je w widocznych miejscach, żebyś zawsze mógł zerknąć i sobie przypomnieć. Możesz tez zrobić sobie zeszyt z przejrzystymi notatkami. Nie musisz w nim pisać długich referatów. Raczej niech będą to wypunktowane, najważniejsze informacje, które łatwo i szybko pomogą ci wrócić pamięcią do kompletnej treści.

Na ostatnią chwilę

Każdy egzamin jest sytuacją stresującą. Nawet dla tych, którzy są doskonale przygotowani. Nawet dla tych, którzy są pewni siebie. Dlatego nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę. Nerwowe powtórzenia i przeglądanie notatek w ostatniej chwili niewiele pomogą. Dlatego ostatnie dni przed maturą zarezerwuj sobie na relaks. Idź na spacer, wybierz się na wycieczkę rowerową lub spotkaj się z kolegami. Dobrze się wyśpij i pełny energii idź na egzamin maturalny.

Matura to tylko jeden z wielu egzaminów, który czeka cię na ścieżce twojej edukacji. Jest on jednak jednym z ważniejszych egzaminów, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. 

Zobacz też : Jak zdać egzamin ustny z języka polskiego?

Pamiętaj o kilku zasadach, a na pewno wszystko pójdzie dobrze:

  • dobrze zaplanuj sobie pracę nad prezentacją i naukę do egzaminów
  • wprowadź sobie samodyscyplinę
  • pomagaj sobie zapisywaniem ważnych faktów na żółtych karteczkach
  • przygotowując się do prezentacji ustnej warto, żebyś spróbował swoich sił przed którymś z rodziców lub przyjaciół. Usłyszysz wtedy siebie i będziesz mógł ewentualnie wprowadzić jakieś małe zmiany do swojej wypowiedzi
  • nie zostawiaj nic na ostatnia chwilę