POLECAMY

Bezpieczny nastolatek w sieci

W trosce o Twoje bezpieczeństwo zespół HELPLINE opracował listę zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Powinieneś poznać zasady, dzięki którym będziesz bezpieczny w sieci! Pamiętaj, żeby mądrze korzystać z Internetu!
Bezpieczny nastolatek w sieci

 Nie ufaj osobom poznanym przez Internet - jak być bezpiecznym w sieci

Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi?

Nie podawaj swoich danych - bądź bezpieczny w sieci

Imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoły. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary.

Posługuj się nickiem - to ważne dla bezpieczeństwa w Internecie

Nie używaj nicka, w którym podajesz datę urodzenia lub wiek np.: karolina1993 lub jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki.

Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!

Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół - to bezpieczne dla Ciebie i dla nich!

Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli. Przecież nie chcesz, by przyjaciel wpadł w kłopoty.

Powiedz dorosłemu, któremu ufasz, gdy coś w Internecie Cię zaniepokoi! To umacnia poczucie bezpieczeństwa!

Jeśli ktoś przysłał Ci wulgarnego e-maila lub nęka Cię za pomocą komunikatora. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.

Bądź ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w sieci - pamiętaj, o bezpieczeństwie!

Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosłego lub przynajmniej kolegę lub koleżankę.

Spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wróć do domu przed zmrokiem.

Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności - czy jest bezpieczny?

Wcale tak nie jest! Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele śladów. Gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Sam też staraj się nie naruszać czyichś praw!

Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę - to gwarantuje bezpieczeństwo w sieci

Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki. Dlaczego trzeba dbać o hasło? Ktoś może wejść do Twojej skrzynki pocztowej i wysłać z niej e-maile w Twoim imieniu albo udawać Cię na forum internetowym – mogą być z tego kłopoty.

Polecamy: Naomi 3.2 - filtruje niepożądane treści

Zabezpiecz komputer - ważne dla zagadnienia bezpieczeństwa

Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer!

Szanuj prawo własności w sieci - podstawa bezpieczeństwa

Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie. Choć wydaje się, że wszyscy wokół ściągają z Internetu muzykę i filmy, trzeba pamiętać, że łamią w ten sposób prawo. Zastanów się, czy warto ryzykować. Istnieją strony z bezpłatnym dostępem do muzyki.

Rozmawiaj z dorosłymi o Internecie - dzięki ich wiedzy będziesz bezpieczniejszy!

Prawdopodobnie lepiej orientujesz się w temacie niż Twoi rodzice czy opiekunowie. Może mógłbyś ich czegoś nauczyć? Pokaż im, które strony Cię interesują. Wytłumacz, do czego jeszcze – oprócz szukania informacji – może Internet służyć.

Czytaj także: Mobbing rówieśniczy - czy to nie przesada

Źródła: strona www.fdn.pl, strona www.helpline.org.pl. Pytania i odpowiedzi zaczerpnięte ze strony www.helpline.org.pl z zakładek „Najczęściej zadawane pytania”.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/6 lat temu
Uzupełnione. Chociaz powinnas dodać, ze ankieta jest skierowana do nauczycieli. Powodzenia.
/6 lat temu
dziwna ta ankieta. Skoro nie chodzę do szkoły, nie mam dzieci to niby skąd mam znać odpowiedzi na te pytania? W każdym pytaniu powinna być odpowiedz "nie wiem".
/6 lat temu
Niniejsza ankieta skonstruowana została w celu zebrania niezbędnych informacji do napisania pracy magisterskiej. Ankieta dotyczy zagrożeń płynących z Internetu oraz możliwości im zapobiegania. Ankieta ma charakter anonimowy i służy wyłącznie celom badawczym. http://www.ebadania.pl/195383a50007f57f Zajmie WAM to tylko chwilkę.Z góry dziękuje
POKAŻ KOMENTARZE (1)