Zabawa z dzieckiem jest bardzo ważna! Pomaga rozwijać się dziecku! fot. Fotolia

Zabawy z dzieckiem – rozwijające plastycznie

Warto bawić się z dzieckiem i zachęcać je do malowania lub wycinania różnych rzeczy. Dziecko, któremu pomożemy w zabawie, dostarczymy pomysłów (i materiałów), będzie w przyszłości kreatywniejsze!
/ 05.10.2011 03:53
Zabawa z dzieckiem jest bardzo ważna! Pomaga rozwijać się dziecku! fot. Fotolia

Plakat

Zaproponuj dziecku, żeby zrobiło plakat. Daj mu duży brystol, trochę starych gazet, klej i nożyczki. Wymyślcie motyw przewodni – np. wakacje.

Niech dziecko powycina z gazet to, co mu się kojarzy z wakacjami (motywem przewodnim), a następnie ponakleja to na karton. Może także dołączyć tam swoje rysunki!

Odrysowanka

Zaproponuj dziecku, że odrysowało np. swoją dłoń i pokolorowało ją tak, jak tylko chce! Niech namaluje paznokcie, a nawet linie papilarne! Zabawa wymaga tylko kartonu i kredek, a dziecko może popisać się inwencją!

Skojarzenia

To również zabawa polegająca na malowaniu. Powiedz dziecku jakieś słowo, a maluch niech narysuje to, co mu się z tym słowem kojarzy. Niech stworzy cały szereg obrazków skojarzeniowych!

Zwierzątka

Pokazuj dziecku zdjęcia różnych zwierzątek, a potem chowaj. Niech dziecko z pamięci narysuje danego zwierzaka! Pozwól dziecku urozmaicać jego rysunki poprzez np. domalowywanie domu dla zwierzaka albo słoneczka...

Zobacz też: Rozwijające zabawy dla dziecka powyżej 3 roku życia

Prawdziwy malarz

Daj dziecku farby do malowania. Uprzednio rozłóż na stole matę, aby nie pobrudziło niczego. Pozwól dziecku puścić wodze fantazji – niech namaluje co zechce. To na początek. Potem połóż przed maluchem wybrane owoce i zaproponuj, żeby dziecko je namalowało!

Możesz dodatkowo dać mu paletę z farbami oraz rozstawić sztalugę. To spotęguje wrażenie! Twój malec poczuje się jak prawdziwy malarz!

Origami

Jeśli masz dużo cierpliwości możesz zacząć uczyć dziecko składania przedmiotów z papieru. Pamiętaj jednak, żeby wybierać bardzo łatwe rzeczy na początek – np. złóżcie samolot.

Musisz także zdawać sobie sprawę, że ta zabawa wymaga także i Twojego czasu – w końcu ktoś musi uczyć tego dziecko. Pomocne będą z pewnością książki, ale dziecku to nie wystarczy!

Origami to świetna zabawa dla całej rodziny!

Zobacz też: Zabawy z dzieckiem w czasie podróży