Zadawaj dziecku pytania otwarte. Pomogą dziecku zastanowić się i pokażą mu, że jego opinia ma znaczenie. Nie martw się, czy ono jest zbyt małe, by rozumieć. Nie bój się też użyć stosunkowo wyrafinowanego słownictwa. Możliwe, że początkowo dziecko nie będzie rozumiało znaczenia wszystkich słów, ale wyrazy użyte wielokrotnie w różnym kontekście pomogą mu poznać ich znaczenie. Wkrótce samo zacznie ich używać!
2. Bezcenne książki
Badania wykazały, że dostęp do książek i czas poświęcany na czytanie dziecku (jeden na jednego) są ułatwieniem sukcesu szkolnego. Czytanie pobudza mózg do wykonania połączeń i buduje wiedzę ogólną o świecie. Jest ono podstawą wszelkiej nauki i pozwala dziecku na przyswajanie treści ze wszystkich dziedzin, w tym matematyki.
3. Zagadki, łamigłówki
Zamiast zwykłych zadań tekstowych warto układać polecenia w formie łamigłówek czy zagadek. Dzięki temu dziecko nie tylko poznaje podstawowe zagadnienia, ale też rozwija zdolności manualne, językowe i społeczne.
4. Celebrowanie ciekawości
Od przedszkolaków aż bije ciekawość. Niestety czasem tracą ją z wiekiem. Pobudzaj ją więc w tych dziedzinach, które twoje dziecko najbardziej lubi. Interesuj się tym, w co się bawi. Zadawaj pytania, rozmawiaj, a wychowasz mądre dziecko. Poświęć trochę czasu, aby włączyć je do tego, czym ty się interesujesz, np. zwiedzaniem zamków czy grą w tenisa. Jeżeli zaszczepisz w dziecku swoje pasje, będziecie mogli wspólnie się nimi cieszyć.
5. Tajemnice codzienności
Spróbuj podczas codziennych czynności inicjować sytuacje ćwiczące umiejętności i wiedzę nabytą w przedszkolu. Jak to zrobić? Kiedy np. mijacie młyn, zapytaj: „Jak sądzisz, co tam się robi?”. Zachęcaj dziecko do obserwacji świata. Zwykłe wyjście do sklepu może być szansą na rozbudowanie słownictwa i umiejętności matematycznych.
6. Umiejętne chwalenie
Dzieci wychowywane w poczuciu bezwzględnego geniuszu, kiedy idą do szkoły, nie potrafią pogodzić się z porażką, złymi stopniami. Dzieci chwalone za rozwiązania problemu są bardziej zmotywowane w szkole niż dzieci, którym mówiono, że są inteligentne. Ten ostatnie, jak na ironię, często stają się sfrustrowane, kiedy coś nie przychodzi im łatwo. Zamiast wyrażać ogólne uznanie, pochwal konkretne osiągnięcia.
7. Radość życia najważniejsza
Chcesz, żeby twoje dziecko było jakie: Szczęśliwe? Wesołe? Pewne siebie? Kochane? Słowo „genialne” raczej nie pojawi się na początku listy. Pomóż dziecku być najlepsze, jakie może być!