POLECAMY

W jakim wieku Polki rodzą pierwsze dziecko? Statystyki zaskakują!

Mówi się, że Polki decydują się na pierwsze dziecko coraz później. To prawda. Okazuje się jednak, że na tle innych krajów europejskich nadal jest to dość wcześnie!
Marta Kosakowska / 6 miesięcy temu
W jakim wieku Polki rodzą pierwsze dziecko? Statystyki zaskakują! fot. Adobe Stock

Wiek, w którym statystyczna Polka decyduje się, by zostać matka po raz pierwszy rośnie. Kobiety coraz częściej odkładają decyzję o macierzyństwie na później. W dużej mierze wynika to ze współczesnego stylu życia: chęci zdobycia przez kobietę wykształcenia, dobrej pracy i ustabilizowanej sytuacji bytowej. To wszystko sprawia, że Polki rodzą swoje pierwsze dziecko coraz później. 

W jakim wieku Polki rodzą pierwsze dziecko?

Polka zostaje matką po raz pierwszy w wieku 27 lat (dane Eurostatu za 2016 rok). Od lat utrzymuje się tendencja na coraz późniejsze macierzyństwo. W 1997 roku statystyczna Polka rodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 24 lat. W 2002 roku - już w wieku 25 lat. W 2008 roku wiek wzrósł do 26 lat, by w 2015 roku sięgnąć 27 lat.

Późna ciąża - sposoby na ból kręgosłupa

Choć wiek, w którym Polki zostają matkami po raz pierwszy stale rośnie, to nasze rodaczki nadal są jednymi z najmłodszych matek na tle Europy. Wcześniej dzieci rodzą tylko przedstawicielki czterech krajów: Bułgarii, Rumunii, Łotwy i Słowacji. Z kolei najpóźniej matkami zostają Włoszki, które na pierwsze dziecko decydują się w wieku 30,8 lat. Tuż za nimi są Hiszpanki, które po raz pierwszy rodzą w wieku 30,7 lat.  Średnia w Unii Europejskiej to 28,9 lat.

Ile dzieci ma statystyczna Polka?

Według danych Eurostatu, współczynnik dzietności w Polsce wynosi 1,39 (2016 rok). Oznacza to, że na statystyczną Polkę przypada nieco ponad jedno dziecko. Współczynnik dzietności służy do określania liczby dzieci, urodzonych przez jedną kobietę w wieku rozrodczym. Współczynnik dzietności Polek jest jednym z najniższych w Europie. Niższy wynik uzyskano jedynie w Portugalii, gdzie na jedną kobietę przypada 1,31 dziecka. Średnia w Unii Europejskiej to 1,6.

Przeczytaj:

62-letnia Włoszka urodziła swoje pierwsze dziecko. Elias jest zdrowy i waży 3,5 kg
Dowiedz się wszystkiego o późnej ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)