Cel główny: sprawdzenie poprawności ortograficznej
Cele operacyjne:
- ćwiczy umiejętność wypowiadania się;
- usprawnia grafomotorykę;
- ćwiczy sprawność słuchowo-językową;
- ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową;
- usprawnia pamięć, logiczne myślenie;
- usprawnia pracę obu półkul mózgowych, przekracza środkową linię ciała;
- powtarza reguły ortograficzne, pisze poprawnie wyrazy z „ó”.
Metody: słowna - praktycznego działania
Polecamy: XVI scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Formy: zbiorowa - indywidualna - jednolita
Środki dydaktyczne: ksero z zadaniami domowymi, ksero z Poradami dla ucznia dyslektycznego wg M. Bogdanowicz, zestaw PUSY, komputery
Zobacz także: XX scenariusz zajęć korekcyjno- kompensacyjnych
Przebieg zajęć:
Część I (do 10 minut)
- Powitanie: rytualna Iskierka przyjaźni;
- Wypowiedzi ustne: Jak można sobie pomóc w nauce?
- Powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć: przypomnienie poznanych reguł ortograficznych, omówienie prac domowych.
Część II (do 15 minut)
- Zabawa PUSY sprawdzająca pisownię wyrazów z „ó”;
- Trening ortograficzny przy komputerze.
Część III (do 15 minut)
- Dyktando z zakresu pisowni wyrazów z „ó” wg zaleceń M. Bogdanowicz;
- Omówienie dyktanda.
Część IV (do 5 minut)
- Ćwiczenia ruchowe wg metody Dennisona - zestaw wspomagający przekraczanie środkowej linii ciała (szklanka wody, myślenie o „X”, ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, słoń, oddychanie przeponowe, wahadło).
Część V (do 5 minut)
- Przedstawienie Porad dla ucznia dyslektycznego wg M. Bogdanowicz;
- Omówienie prac domowych;
- Pożegnanie: Iskierka przyjaźni.