Truskawki w diecie dziecka – zalety i wady

Nadchodzi lato, a na straganach pojawia się coraz więcej truskawek. Obecnie istnieje ponad dwieście odmian tego owocu. Pozwól swojemu dziecku zapoznać się z niezwykłym smakiem truskawek, ponieważ świeże mają mnóstwo zalet.
/ 07.06.2013 19:06

Historia truskawki

Truskawka zwana także poziomką  ananasową pojawiła się przez przypadek, w wyniku skrzyżowania poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską.

Zalety truskawek w diecie dziecka

Największą zaletą truskawek jest znajdująca się w nich witamina C, którą potrzebuje organizm dziecka po sezonie pełnym infekcji. Oprócz tego w owocach znajdują się składniki mineralne takie jak żelazo, fosfor, mangan czy wapń. Truskawki działają krwiotwórczo, wzmacniająco, a dzięki znajdującemu się w nich kwasowi elegonowemu, chronią przed nowotworami. Natomiast świeży sok z tego owocu posiada właściwości bakteriobójcze.

Truskawki posiadają sporą ilość błonnika, który wspomaga pracę przewodu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom. Dodatkowo podając swojemu dziecku te letnie owoce, chronisz je przed zachorowaniem w wieku dorosłym na nadciśnienie i choroby nerek.

Truskawki poprawiają apetyt, przy czym są niskokaloryczne. Dlatego też śmiało możesz podawać je swojemu małemu niejadkowi.

Polecamy: Zdrowotne właściwości truskawek

Kilka minusów…

Niestety na długiej liście zalet truskawek  znajdziemy również kilka wad. Największą z nich jest to, że szybko się psują. Dlatego też wybierając truskawki zwróć uwagę na ich wygląd. Lepiej wybieraj te owoce, które sprzedawane są w łubiankach, a nie na wagę. Zwróć uwagę także czy nie ma na nich pleśni, która z łatwością przenosi się na kolejne owoce. Grzyb pleśniowy może spowodować reakcję alergiczną u twojego dziecka. Po przyniesieniu owoców do domu, najlepiej je od razu umyć i spożyć. Jeżeli chcesz je podać później swojemu dziecku, wstaw truskawki do lodówki i umyj dopiero przed zjedzeniem.

Polecamy: Jakie produkty mogą wywołać alergię u dziecka?

Uczulenie na truskawki

Po zjedzeniu truskawek na skórze twojego dziecka pojawiła się wysypka? To prawdopodobnie reakcja alergiczna. Dlatego też truskawki podawaj swojemu dziecku dopiero od drugiego roku życia, zwłaszcza jeśli ma skłonności do alergii.

Pamiętaj, że truskawek nie powinny spożywać dzieci, które są nadwrażliwe na salicylany (sole lub estry kwasu salicylowego).

Jak podawać dziecku truskawki?

Twój kilkuletni maluch z pewnością chętnie zje ryż lub makaron z dodatkiem rozgniecionych, posłodzonych i polanych jogurtem truskawek. Warto zapoznać dziecko z knedlami lub pierogami z dodatkiem truskawek.

Pamiętaj, że ten sezonowy owoc możesz także dodawać do sałatek, surówek lub zup. Kozi ser z truskawkami być może również przypadnie do gustu twojemu smykowi.

Smacznego i na zdrowie!

Zobacz także: Niedobory witamin i minerałów u dzieci - jak im zapobiegać?