Czego nie powinno jeść małe dziecko?

mama, dziecko, karmienie, posiłek, jedzenie, żywność, kobieta/ fot. Fotolia
Choć twoje dziecko jest coraz większe i już dawno przestało jadać posiłki złożone jedynie z mleka, to nadal musisz uważać na to co mu podajesz. Nie wszystkie produkty, które jadasz nadają się dla maluszka. W trosce o zdrowie smyka sprawdź czego nie powinno jeszcze jeść twoje dziecko.
/ 11.01.2013 22:23
mama, dziecko, karmienie, posiłek, jedzenie, żywność, kobieta/ fot. Fotolia

Szynka

Ta popularna wędlina jest często serwowana dzieciom, które nie ukończyły roku. Pamiętaj, że to duży błąd i absolutnie nie można podawać szynki tak małym dzieciom. Dostępna w sklepach szynka jest najczęściej pełna konserwantów i innych szkodliwych składników (np. soli).

Tak samo niewskazana jest szynka wędzona w dymie. Dym zawiera szkodliwe związki, które z łatwością przenikają do żywności.

Jeżeli jednak nie chcesz zrezygnować z wędliny, wybierz w sklepie ładny, zdrowy kawałek mięsa i upiecz go w domu z dodatkiem ziół. To z pewnością nie zaszkodzi twojemu dziecku.

Polecamy: Produkty niebezpieczne w diecie dziecka

Parówki

Wielu rodziców nadal podaje parówki swoim dzieciom z przekonaniem, że jest to jedno z najlepszych dań dla smyków. W rzeczywistości parówki nie są zdrowe i nie nadają się dla dzieci. Posiadają średniej jakości mięso, mają wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, dużo sztucznych aromatów i soli. Dlatego już dziś zrezygnuj z podawania parówek swojemu dziecku.

Orzechy

Bez wątpienia orzechy posiadają minerały i zdrowe kwasy tłuszczowe, ale są także silnym alergenem. Jeżeli twoje dziecko skończyło roczek i nie jest uczulone na orzechy, możesz mu  je podawać w niewielkiej ilości. W celu uniknięcia zakrztuszenia podawaj orzechy w postaci rozdrobnionej.

Czekolada i kakao

Czekolada i kakao to dwa silne alergeny, dlatego też nie należy podawać ich zbyt często małym dzieciom. Dodatkowo powodują zaparcia, przyczyniają się do powstawania próchnicy i nadwagi.

Polecamy: Jak mądrze urozmaicać dietę małego dziecka?

Miód

Niewątpliwie miód jest zdrowy, ale często wywołuje uczulenie. Jeżeli twoje dziecko nie jest alergikiem, to miód możesz wprowadzić do diety dziecka po jego drugich urodzinach.

Żółty ser

Żółty ser posiada bardzo dużo wapnia. Jednak wybierając sery zrezygnuj z tych najtańszych, ponieważ zawierają dużo dodatków chemicznych. Dobrej jakości ser podawaj dziecku ok. drugiego roku życia.

Rosół

Wywary mięsne w tym rosół posiadają właściwości alergizujące i nie powinny być podawane małemu dziecku. Rosołem ugotowanym w domu (bez kostek i sztucznych przypraw) możesz nakarmić swoje dziecko w drugim roku życia.

Serki smakowe

Choć serki smakowe znajdziesz na półce z nabiałem to wiedz, że z naturalnym twarożkiem mają niewiele wspólnego. W skład serków smakowych oprócz sera wchodzą takie składniki jak tłusta śmietanka, sztuczne aromaty, cukier i żelatyna. Produkt ten pod żadnym pozorem nie powinien znaleźć się w diecie dziecka.

Kupując produkty nabiałowe dla dziecka wybieraj takie, które pozbawione są szkodliwych dodatków. Najodpowiedniejsze będą serki, które przygotowane zostały z myślą o najmłodszych smakoszach. Nabiał  ten nie zawiera szkodliwych substancji, a dodatkowo zapakowany jest w bajecznie kolorowe opakowania, które zwracają uwagę najmłodszych dzieci. Produkty takie znajdziesz w każdym sklepie spożywczym.

Polecamy: Zdrowe co nieco - lista przekąsek dla dziecka

Grzyby leśne

Grzyby leśne są ciężkostrawne i praktycznie nie mają wartości odżywczych. Jeżeli dojdzie do pomyłki i wśród grzybów jadalnych znajdzie się niejadalny, konsekwencje zatrucia u dziecka mogą być tragiczne. Dlatego też dla bezpieczeństwa lepiej z nich zrezygnować. 

Zobacz także: Czym karmić dziecko w pierwszych latach życia?

Redakcja poleca

REKLAMA