Święty Mikołaj/ Fot. Fotolia fot. Fotolia

Przyjęcie mikołajkowe dla dzieci – pomysły

Przygotowanie ciekawych Mikołajek dla dzieci nie jest zadaniem prostym. Aby przyjęcie było nie tylko niezapomnianą zabawą, ale i przyczyniło się do rozwoju dziecka, warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie takich atrakcji, które dodatkowo pomogą rozwinąć jego wyobraźnię, zdolności plastyczne czy umiejętności komunikacyjne.
/ 05.12.2012 18:53
Święty Mikołaj/ Fot. Fotolia fot. Fotolia

Przyjęcia mikołajkowe

Dziś przyjęcia mikołajkowe urządza się praktycznie wszędzie – w domach, szkołach, galeriach handlowych. Tradycją stało się wręczanie prezentów, jedzenie słodkości i zawieszanie specjalnych dekoracji. Wspólne wykonanie z dzieckiem ozdób świątecznych może posłużyć do rozwoju naszej pociechy. To pozwoli na poszerzenie jego wyobraźni i umiejętności plastycznych. Aby przygotować większość z nich wystarczy papier, trochę materiału i dobry pomysł. Najbardziej popularne i najłatwiejsze do zrobienia są gwiazdki z papieru, ozdobne łańcuchy czy bileciki do prezentów. Zabawy dobrze jest także wzbogacić o namalowanie postaci Mikołaja. Starszym dzieciom można zaproponować konkursy, choćby na komiks dotyczący podróży świętego i jego reniferów.

Polecamy: Ekologiczne, drewniane zabawki - pomysł na prezent gwiazdkowy

Jak ze starego szalika zrobić skarpetę na prezenty?

  • Na papierze technicznym narysuj wzór skarpety;
  • Weź odpowiedniej wielkości szalik z frędzlami i złóż go na pół;
  • Przyłóż wzór do szalika, przypnij go pinezkami, umieszczając cholewkę od strony frędzli;
  • Wytnij i zszyj obie części;
  • Wywiń skarpetę i frędzle na drugą stronę;
  • Jeśli chcesz, przyklej wycięte z papieru ozdoby;

Nauka języka angielskiego z Mikołajem

Pierwsze przyjęcie mikołajkowe podobne do tych, które urządzane są współcześnie, zorganizował John Pintard. Odbyło się ono w 1804 roku w Nowym Jorku. Jest to doskonały pretekst do podszkolenia języka angielskiego u naszych pociech. Jeśli zabawy będą wzbogacone o słówka czy piosenki w tym języku, dziecko łatwiej je sobie przyswoi. Dodatkowo będzie miało wrażenie, że Mikołaj lepiej je zrozumie. Starsze dzieci można zachęcić do napisania listu w sprawie prezentów po angielsku. Młodsze natomiast chętnie posłuchają lub pośpiewają piosenki (np. Jingle Bells czy Rudolph the Red-nosed Reindeer).

W internecie dostępna jest także strona, która pozwala na obserwowanie domu świętego Mikołaja, zarówno z zewnątrz, jak i w środku (www.santaclauslive.com). Funkcjonuje ona jedynie w języku angielskim. – Uczenie dzieci w naturalny sposób angielskiego, podczas zabawy i z uśmiechem to zawsze dobry pomysł – mówi Agnieszka Godlewska, nauczyciel Helen Doron Early English – Wykorzystanie jak największej ilości bodźców podczas nauki języka obcego pozwala na szybsze rozwiniecie umiejętności lingwistycznych, co jest szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci. To one najłatwiej uczą się nowych słówek, kiedy odbywa się to w sposób dla nich neutralny - dodaje ekspert.

Dzieci przyswoją sobie nowe zwroty i umiejętności mając poczucie, że nauka języka jest im bardzo potrzebna i ułatwi kontakt z ważnymi w ich życiu osobami.

Polecamy: Mikołajki - pomysły na prezenty dla dzieci

Mikołaj lubi grzeczne dzieci

Przyjęcie mikołajkowe może pozwolić również na zaszczepienie dobrych zachowań w dziecku. Pomoże nam w tym przede wszystkim zasada mówiąca, że tylko grzeczne dzieci dostają prezenty. Warto więc przypominać o tym pociechom i zapytać je, kiedy i co zrobiły dobrego. Można również zachęcać je do innych przygotowań przed przyjęciem, np. do sprzątania. To sprawi, że dziecko poczuje się odpowiedzialne za powierzone mu zadania i wzmoże się w nim poczucie obowiązku. Jeśli spodziewamy się spotkania z samym Świętym Mikołajem, pociechę trzeba na to przygotować. Gdy będzie wiedziała, że tego starszego, zasłużonego pana trzeba traktować z szacunkiem, łatwiej będzie nam wzbudzić takie zachowania w stosunku do innych osób. O ile to możliwe, warto w ten sposób nauczyć dziecko dzielenia się z innymi. Można przyszykować małe upominki dla biedniejszych maluchów, co także Mikołajowi ułatwi pracę. Tak przygotowane przyjęcie nie tylko zostanie w pamięci dziecka, ale także ułatwi wychowanie i naukę pociechy.

*Dokładny adres św. Mikołaja, na który można przesyłać listy:

Santa Claus Office

Joulumaantie 1 

96930 Arctic Circle Finland

Zobacz także: Jak przygotować się do świąt z dzieckiem?

Źródło: Materiały prasowe inplusPR/ (dr)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)