Ozdoby świąteczne do samodzielnego wykonania/ Fot. Fotolia fot. Fotolia

Pomysły na świąteczne ozdoby do samodzielnego wykonania

Podczas świątecznego bożonarodzeniowego chaosu warto znaleźć chwilę, aby zrobić wraz ze swoim dzieckiem świąteczne ozdoby na choinkę i do domu. Czasami wystarczy odrobina cierpliwości i wyobraźni, aby powstały ciekawe dekoracje. Poniżej znajdziesz kilka propozycji świątecznych ozdób, które z niewielką pomocą osoby dorosłej samodzielnie wykona twoje dziecko.
/ 09.12.2012 10:52
 Ozdoby świąteczne do samodzielnego wykonania/ Fot. Fotolia fot. Fotolia

Śnieżynki

Papierowe śnieżynki – wycinanki będą piękną ozdobą szyby lub świątecznego drzewka. Jak przygotować taką ozdobę? Potrzebny będzie cienki papier lub bibułka. Śnieżynki mogą być kolorowe, ale najlepiej prezentują się w bieli.  Na kartce papieru połóż spodeczek albo szklankę, obrysuj naczynie, a następnie wytnij koło. Gotowe koło złóż na pół, potem jeszcze raz na pół i jeszcze raz. Powstanie rożek, który potrzebny będzie do wykonania śnieżynki. Weź w dłoń nożyczki i wycinaj wzorki jakie tylko chcesz. Uważaj tylko na gotowe już wzorki. Gdy skończysz delikatnie rozłóż swoją śnieżynkę. Taśmą klejącą przyklej do szyby lub na delikatnej nitce zawieś na choince.

Wesoły, mięciutki bałwanek

Kolejna propozycja świątecznej ozdoby do samodzielnego wykonania to wesoły, mięciutki bałwanek. Do wykonania tej dekoracji przyda się pomoc kogoś dorosłego! Co jest nam potrzebne do wykonania bałwanka? Kawałki czerwonego i białego, cienkiego filcu, nożyczki, igła z białą nitką, wata i kilka małych guzików.

Robienie ozdoby zaczynamy od szablonu. Na kawałku arkuszu brystolu narysuj dokładnie bałwanka, a następnie go wytnij. Gotowy szablon przyłóż do filcu i odrysuj, po czym wytnij. Pamiętaj, że potrzebne będą dwa identyczne wykroje, dlatego też odrysuj szablon ponownie i znów go wytnij.

Weź do ręki wykrój, który wybrałeś na przód bałwanka. Przy pomocy igły przyszyj oczy z guzików i czarne guziczki z cekinów. Następnie z kawałka czerwonego filcu wytnij kształt przypominający marchewkę (nos bałwanka), a także uśmiech. Gotowe elementy przyszyj do pacynki. Gotowe? Jeżeli tak, to przed tobą kolejny etap – zszywanie bałwanka.

Z pewnością tutaj także przyda się pomoc osoby dorosłej. Na nitkę nawlecz białą nić, po czym zacznij zszywać bałwanka, zostawiając niewielki otwór. Zanim skończysz zszywanie, poproś smyka, aby przez dziurkę napchał do środka waty. Jeżeli wasz bałwanek zrobi się okrągły, należy dokończyć zszywanie. Do głowy bałwanka możesz przyszyć kolorową tasiemkę. Gotową ozdobę można zawiesić na choince.

Polecamy: Pierwsze święta z dzieckiem - co musisz wiedzieć?

Choinka z gąbki

Jak przygotować choinkę z gąbki? Na początku z gąbki w zielonym kolorze wytnij kształt choinki. Teraz czas na dekorację! Choinkę możesz przyozdobić małymi, samodzielnie zrobionymi bombkami. Jak zrobić bombki? Wytnij z grubego papieru niewielkie koła, a następnie kule pokoloruj lub posmaruj klejem i obsyp kolorowym brokatem (wygodniejszy będzie klej z brokatem). Gdy bombki wyschną będą gotowe do zawieszenia. Małe, kolorowe ozdoby przyklej do choinki. Gotową ozdobę możesz postawić na parapecie okna.

Polecamy: Jak aktywnie spędzić święta z dziećmi?

Pomarańczowe wzory

Grudzień i święta Bożego Narodzenia niewątpliwie kojarzą się z aromatycznym zapachem cytrusów. Owoce są nie tylko zdrowe, ale można wyczarować z nich łatwą do przygotowania pachnącą ozdobę. W jaki sposób?

Do przygotowania wyjątkowej ozdoby potrzebne będą duże pomarańcze z grubą skórką, spora garść goździków i kilka krótkich wykałaczek. Dzięki tym ostatnim można nakłuć skórki owoców. Dzięki temu wkładanie goździków będzie łatwiejsze – zwłaszcza, gdy skórka pomarańczy jest twarda.

Gdy już wszystkie materiały mamy przygotowane, przyszedł czas na zdobienie pomarańczy. Tutaj wszystko zależy od wyobraźni twojej i twojego dziecka! Możecie z goździków stworzyć poziome lub pionowe pasy, gwiazdki, serca czy geometryczne wzory. Gotowa ozdoba może posłużyć jako stroik na świątecznym stole.

Makaronowe aniołki

To bardzo prosta ozdoba, którą samodzielnie może wykonać twoje dziecko. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim makaron (grube rurki, kolanka, kokardki), orzechy laskowe, farby plakatowe w kolorze złotym i srebrnym, klej (np. Wikol).

Z przygotowanych materiałów, należy skleić poszczególne części aniołka, używając różnych kształtów makaronu. Gotową figurkę można pomalować farbkami na złoty lub srebrny kolor.

Polecamy: Jak przygotować się do świąt z dzieckiem?

Świąteczny wieniec na drzwi

Ostatnia propozycja świątecznej ozdoby do samodzielnego wykonania to świąteczny wieniec na drzwi. Potrzebne będą: papierowe talerze, farby, kolorowa bibuła, brokat, klej, szyszki i orzechy.

Z papierowego talerza wytnij cały środek, pozostawiając tylko brzeg. Pogniecione kawałki bibułki poprzyklejaj do wieńca. Wybrane miejsca posmaruj klejem, a następnie poprzyklejaj szyszki, orzechy i obsyp brokatem. Gdy wszystko dokładnie wyschnie, gotowy wieniec powieś na drzwiach wejściowych do mieszkania.

Życzymy wam udanej zabawy i niezapomnianych chwil w trakcie przygotowywania świątecznych ozdób!

Zobacz także: Jak zorganizować klasową Wigilię?