Jak zorganizować klasową Wigilię?

Jak zorganizować klasową Wigilię?

Co prawda Wigilia przypada 24 grudnia, ale w tym dniu uczniów nie ma już w szkołach. Dlatego też często klasy organizują Wigilię wcześniej. Jest to miły zwyczaj, choć jak każda inicjatywa ma swoich zwolenników i przeciwników. My podpowiadamy, w jaki sposób zorganizować klasową Wigilię!
/ 23.12.2010 22:16
Jak zorganizować klasową Wigilię?

Rola przewodniczącego klasy

Jeśli jesteś przewodniczącym/ą klasy i Twoi koledzy i koleżanki chcieliby zorganizować takie spotkanie musisz podjąć pewne kroki, by wszyscy czuli się dobrze na takim spotkaniu. Po pierwsze dowiedz się czy wszyscy chcą wziąć udział w spotkaniu - jeśli chce je zorganizować jedynie grupka kilkuosobowa - nie warto robić takiej Wigilii, bo większość nie przyjdzie i zamiast w atmosferze przyjaźni rozstaniecie się w gniewie.

Poza tym taki pomysł musisz skonsultować z wychowawcą klasy - jego zdanie jest tu bardzo ważne. Jest jeszcze jedna kwestia - w twojej klasie może być jedno lub kilkoro dzieci, którzy są wyznawcami innej religii i mogą nie chcieć uczestniczyć w spotkaniu.

Pamiętaj, ze należy szanować uczucia religijne każdego i nie wolno zmuszać osób innego wyznania do uczestnictwa w naszych obrzędach. 

Polecamy: Dziecięce kroniki

Jeśli Wigilia się odbędzie

Jeśli jednogłośnie i za zgodą wychowawcy zadecydujecie, że Wigilia się odbędzie - będziecie musieli podzielić miedzy siebie obowiązki.

Jeśli umiecie - upieczcie ciasto, jeśli nie dysponujecie pieniędzmi na zrobienie czy kupienie ciasta lub innych przekąsek - lepiej z nich zrezygnować. Na klasowej Wigilii wystarczy biały obrus i opłatek.

Nie zapomnijcie o osobach, które mimo chęci nie mogły wziąć udziału w spotkaniu - przewodniczący klasy powinien w ostatnim dniu, w którym wszyscy uczniowie są w klasie złożyć ogólne życzenia świąteczne.

Jeśli ktoś z waszej klasy uczy się indywidualnie w domu i nie może przyjść na klasową Wigilię - delegacja powinna odwiedzić taką osobę i złożyć jej życzenia jak również przekazać kartkę z życzeniami i podpisami wszystkich uczniów. 

Czytaj także: Czyżby kłopotliwe prezenty?