Aktywne spędzanie czasu zimą/fot. Fotolia

Jak aktywnie spędzić święta z dziećmi?

Aktywnie spędzone święta to niestety rzadkość. Najczęściej święta to wielogodzinna biesiada przy suto zastawionym stole. Dla dzieci, samo siedzenie przy stole, jest straszliwie nudne i frustrujące. Jak spędzić święta aktywnie i pozwolić dzieciom na rozładowanie nagromadzonej energii?
/ 20.12.2011 12:57
Aktywne spędzanie czasu zimą/fot. Fotolia

Sam spacer, jako aktywne spędzanie świąt, dla dzieci nie jest wystarczający. Chodzenie dookoła, po uliczkach, które maluch doskonale zna, może być jeszcze bardziej nudne a dodatkowo męczące. Dziecko staje się marudne i kończy się tym, że trzeba je nieść na barana lub ciągnąć w drodze powrotnej. Czym zatem wypełnić wspólnie spędzony czas?

Zabawy na śniegu

Jeśli pogoda dopisze i mamy białe szaleństwo za oknem, z pewnością nie może by nudno. Poniżej znajduje się kilka pomysłów na spędzenie czasu na dworze.

Bitwa na śnieżki  –  zabawa gwarantuje dużo śmiechu i ruchu. Oczywiście zabawa z zasadami – żadnego rzucania w twarz i za kołnierz, bo to nie jest ani śmieszne, ani przyjemne. Wcześniej, wspólnie z dziećmi, budujemy tak zwane bazy, za którymi można się schować. Wygrywa ta osoba, która więcej razy trafi przeciwnika

Saneczki – im więcej saneczek tym zabawniej. Saneczki mocujemy do siebie a w roli koni zaprzęgowych… uśmiechnięci rodzice. Nim ruszymy galopem, należy się upewnić, że dzieci siedzą wygodnie i stabilnie, bez możliwości spadnięcia.

Lepienie bałwana – w licznej rodzinie możemy podzielić się na grupy, w której każda lepi jedną kulę. Następnie, wszyscy razem mocujemy jedną kulę na drugiej. Zabawa wzmacnia więź z dzieckiem i całą rodziną. Do ulepienia bałwana będzie potrzebna marchewka, kilka kamyków, stary szalik i garnek lub miska w roli kapelusza. Jeżeli śniegu jest dużo zawsze można ulepić coś jeszcze – kotka, pieska, ufoludka – wystarczy tylko puścić wodze fantazji.

Śnieżne kręgle – plastikowe butelki ustawiamy na śniegu i lepimy kule do turlania.

Śnieżne aniołki – wystarczy położyć się na śnieżnym puchu i ruszać rękami oraz nogami. Gdy wstaniemy powstanie obrazek śnieżnego aniołka lub orzełka – interpretacja indywidualna.

Zobacz także: Jak przygotować się do uprawiania sportów zimowych?

Zabawy bez śniegu

Jeżeli za oknem szaro, buro i ponuro, w dodatku pada i szans na spacer nie ma, czas również można urozmaicić. Poniżej podajemy kilka pomysłów na spędzenie czasu, gdy pogoda w święta nie dopisze.

Gry planszowe – dzieci grają wraz z rodzicami.

Slalom – jeżeli mamy kręgle w tej zabawie możemy je wykorzystać, jeśli nie, mogą znów nam posłużyć puste, plastikowe butelki.

Szukanie skarbu – rodzice ukrywają przedmiot, którego będą szukać dzieci. Można na drodze zostawić kilka wskazówek lub bawić się w znane ciepło-zimno.

Pomidor – zabawa dla każdego. Siadamy w dużym kółku i jedna osoba przekazuje na ucho wybrane słowo kolejnej osobie. Można również losować hasła z woreczka a tematem przewodnim mogą być Święta Bożego Narodzenia i wszystko, co z nimi jest związane.

Zabawa zbliża

Wspólna zabawa uczy i bawi, ale przede wszystkim zbliża do siebie dzieci i dorosłych. Angażując się w każdą grę i zabawę pokazujemy dzieciom, że i my, na co dzień zapracowani i zamyśleni, potrafimy miło i radośnie spędzić czas. Ponadto, wszelkie zabawy ruchowe i na świeżym powietrzu są niezwykle potrzebne dla zdrowia i do prawidłowego rozwoju.

Zobacz także: Zabawy dla dziecka w domu