POLECAMY

Masturbacja u dzieci – jak sobie z nią radzić?

Twoje malutkie dziecko nagle zaczyna się... dotykać w okolicach intymnych. Masturbacja u dzieci może być zabawą w poznawanie własnego ciała. Co w takiej sytuacji powinien zrobić rodzic?

masturbacja u dzieci

fot. Fotolia

Masturbacja u dzieci – skąd się bierze?

Dziecięce zainteresowanie rejonami intymnymi można zaobserwować już u niemowlaków. W zasadzie do 1. roku życia dziecko bada wszystko co jest wokół, a wiadomo, że najbliżej jest własne ciało. Dlatego dzieci są zainteresowane własnym ciałem, okolicami intymnymi.

Często dziecko odkrywa, że dotyk w tych miejscach sprawia mu przyjemność. W związku z tym dotyka się tam częściej. W taki właśnie sposób kształtuje się, dziecięca jeszcze, seksualność.

Dlaczego dziecko dotyka się w okolicach intymnych?

Najczęstszymi przyczynami dziecięcej masturbacji są:

  • stres,
  • odkrywanie ciała,
  • nuda.

Dziecko, kiedy odkrywa, że taki dotyk sprawia mu przyjemność zaczyna powtarzać wyuczone zachowania, które dają mu przyjemność. Może być to także sposób na odreagowanie stresu, emocji.

To na ogół tylko zabawa, a dziecko nie zdaje sobie sprawy, że jego zachowanie jest niewłaściwe.

Zobacz też: Jak rozmawiać z dziećmi?

Reakcja otoczenia na dziecięcy onanizm

Jak mówią psychologowie – masturbacja u dzieci nie jest problemem, dotyka to większość dzieci i ich zszokowanych tym faktem rodziców. Problemem staje się reakcja otoczenia na zachowanie dziecka.

Przede wszystkim nie wolno podnosić głosu, ani zabraniać dziecku takich zabaw. Może to prowadzić do zaburzeń seksualność. Wpędzamy w ten sposób malucha w poczucie winy!

Oto kilka sposobów na pozbycie się problemu dziecięcej masturbacji

  • Zajmij dziecku czas

Zacznij bardziej zwracać uwagę na to, co robi dziecko. Często onanizm może wynikać z nudy. Wtedy rozwiązaniem jest zapełnienie maluchowi całego dnia! Choć brzmi to niewykonalnie – jest możliwe! Zajęcia, które planujemy dla dziecka powinny wymagać zaangażowania i energii. Niech maluch zmęczy się zabawą - wtedy nie będzie mieć ani siły, ani ochoty na onanizowanie się.

Możesz także zaplanować dla niego różne zajęcia sportowe. Często zapisanie dziecka na zajęcia sportowe, angażujące je fizycznie to dobry sposób! Skuteczny!

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

Ważne także, aby zwracać uwagę na dziecko. Jeśli tylko zauważymy, że zaczyna się "bawić swoim ciałem" - wykonywać charakterystyczne ruchy, ocierać się o coś - zajmijmy malucha zabawą!

  • Zminimalizuj stres

Wielu rodziców nie wie, że dziecko wyczuwa ich napięcie. Napięcie - czyli stres, tłumione emocje, złość. Jeśli taka sytuacja ma często miejsce w Waszym domu dziecko może odreagowywać stres właśnie poprzez masturbację.

Ponadto jeśli dziecku brakuje uwagi - również może uciec w onanizm, który sprawia mu przyjemność.

Masturbacja u dzieci – kiedy do psychologa?

Do specjalisty można udać się zawsze. Powinien on wskazać przyczyny takiego zachowania i powiedzieć, jak można je zniwelować. Może także okazać się, że Twojemu dziecko brakuje głębszych doznań. Choć jest to bardzo rzadkie – zdarza się.

Zwróć uwagę na to, jak bawi się twoje dziecko – czy lubi nosić ciężkie przedmioty, siłować się – takie zabawy wskazują na potrzebę głębokich doznań.

Zobacz także: Obalamy 10 mitów na temat kobiecej masturbacji!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)