Mama jest tylko moja

Małe dzieci uwielbiają zabawę! Zaproponuj im zatem kilka kreatywnych zabaw!
Dziecko na wiele różnych sposobów okazuje zazdrość. Zaczynając od dzikich wrzasków, przez wskakiwanie na kolana w najmniej odpowiednim momencie aż po nieposłuszeństwo. Wszystkie te zachowania mają jeden cel- zwrócić na siebie uwagę.
/ 23.03.2010 08:28
Małe dzieci uwielbiają zabawę! Zaproponuj im zatem kilka kreatywnych zabaw!

Przygotuj dziecko do roli starszego brata/siostry

Od początku trzeba oswajać dziecko z faktem, iż Wasza rodzina niedługo się powiększy. Niech maluch dowie się o tym od Ciebie (a nie przypadkiem od cioci lub babci) dzięki temu poczuje się ważny. Będzie uważał się za aktywnego uczestnika, który bierze udział w tak ważnym wydarzeniu rodzinnym. Rozmawiaj z nim przykładowo o wyborze imienia dla maleństwa; pokaż, że liczysz się z jego zdaniem. Odpowiednie wczesne uprzedzenie faktów da dziecku czas na przyzwyczajenie się do myśli, że już nie będzie jedynakiem. Dzięki temu narodziny maleństwa uzna za naturalną kolej rzeczy i nie będzie tego rozpatrywał w kategoriach kary lub dramatu.

Warto też odpowiednio wcześnie zaangażować innych członków rodziny w opiekę nad starszym dzieckiem, tak by nie było ono później zaskoczone przejęciem części obowiązków mamy przez babcię lub ciocię.

Jak byłeś mały…

Warto jest opowiadać dziecku historie z jego własnego dzieciństwa- pokazywać fotografie czy ubranka z tego okresu. W ten sposób uświadomimy dziecku, że on kiedyś też był taki malutki i podobnie jak teraz jego braciszek lub siostrzyczka wymagał całodobowej opieki. Wspominaj, że jak był w wieku nowonarodzonego maleństwa wykonywałaś te same czynności i poświęcałaś mu tyle samo czasu i zaangażowania. Tłumacz, że niemowlęta są całkowicie bezradne i trzeba się nimi zajmować, to pomoże mu zaakceptować tę trudną sytuację.

Zalety bycia starszym

Twoja pociecha musi wiedzieć, że bycie starszym wiąże się nie tylko z obowiązkami i odstawieniem na dalszy plan, ale także wieloma przywilejami wynikającymi ze starszeństwa. Staraj się pokazywać mu same pozytywne strony bycia starszym bratem lub siostrą. Powtarzaj mu, że niemowlę nie może jeść słodyczy, oglądać dobranocek czy bawić się z kolegami. Zwróć uwagę, że jak maleństwo dorośnie stanie się dla niego kompanem do zabaw i psot.

Pamiętaj jednak, aby nie obiecywać zbyt wiele, by pociecha nie poczuła się rozczarowana. Mów, że wszystko wymaga czasu i minie kilka lat zanim będą mogli się wspólnie bawić.

Doceniaj i chwal

Jak nigdy wcześniej Twoja pociecha potrzebuje uznania i wyrazów miłości. Po urodzeniu dziecka, może ona odnieść wrażenie, że nie jest już dla Ciebie najważniejsza. Nie da się do końca zapobiec wybuchom zazdrości, ale można je jednak znaczenie załagodzić. Codziennie staraj się poświęcać czas maluchowi. Wśród nawału obowiązków znajdź chwilę tylko dla Was dwojga. Możesz przykładowo czytać lub opowiadać bajki podczas karmienia maleństwa. Podczas rodzinnych spotkań wśród zachwytów nad nowonarodzonym dzidziusiem nie zapomnij o starszym dziecku-chwal i opowiadaj o jego sukcesach. Pokazuj mu jak bardzo go kochasz i jakie ono jest dla Ciebie ważne.

Polecamy: Jak radzić sobie z wybuchami złości dziecka

Podejście malucha do młodszego rodzeństwa jest ściśle uzależnione od jego wieku. Młodsze dzieci (3-5 lat) mogą „uwstecznić” się w rozwoju, naśladując zachowania małej siostrzyczki lub braciszka. Mogą zakładać sobie pieluszkę lub chcieć smoczka. Jest to rozpaczliwa chęć zwrócenia na siebie uwagi. To powinno być sygnałem dla mamy, że nie poświęca dziecku wystarczająco dużo czasu.

Z kolei starsze dziecko w wieku od 6 do 7 lat (szczególnie dziewczynki) mogą deklarować chęć pomocy mamie w opiece nad nowonarodzonym maleństwem. Nie odrzucajmy tej propozycji- możemy przecież powierzyć dziecku mniej wymagające obowiązki takie jak: bujanie kołyski czy opowiadanie bajek.

Zobacz także: Zagrożenie w doniczce

Redakcja poleca

REKLAMA