Jak wybrać imię dla dziecka

Jak wybrać imię dla dziecka
Decydując o wyborze imienia dla dziecka, warto zastanowić się, jak ono wpłynie na jego osobowość i poczucie wartości. Nieprzemyślana decyzja może już na starcie zdyskredytować naszą pociechę w gronie jej rówieśników.
/ 23.02.2009 16:50
Jak wybrać imię dla dziecka

Dla małego dziecka imię jest jednym z pierwszych słyszanych słów i jednym z pierwszych, które wypowiada. Już kilkumiesięczne maleństwo potrafi rozpoznać jego brzmienie, a około dwuletnie dziecko potrafi się już nim przedstawić - mój niespełna dwuletni siostrzeniec na pytanie „Jak masz na imię” ochoczo odpowiada „Paweł jestem!”. Wyraz ten będzie mu towarzyszył przez całe jego życie, kiedy będzie nastolatkiem, dorosłym i starszym człowiekiem. Warto zatem przed jego wyborem przemyśleć gruntownie swoją decyzję. Czym kierować się wybierając imię?

Tradycja

Jeśli cenicie sobie tradycję narodową lub rodzinną warto zastanowić się na imieniem, które będzie z nią związane. Możecie nadać dziecku imię na cześć przodka, którego niezwykle cenicie lub z którym byliście blisko związani. Warto pomysłu poszukać także w kręgu imion postaci historycznych: królów, posłów, prezydentów, wieszczów narodowych.

W gronie najbliższych

Nie trzeba jednak daleko szukać, bo może pomysł na imię znajduje się na wyciągnięcie Waszej ręki. Co myślicie o imieniu któregoś ze swoich przyjaciół? Może któreś z nich od dawna Wam się podobało, ale wyleciało w tym momencie z głowy? Przyjaciel i przyjaciółka na pewno poczują się bardzo dumni, że przypadł im w udziale taki zaszczyt.

Doradztwo rodzinne

Warto też o zdanie zapytać Waszą rodzinę, dziadkowie na pewno na poczekaniu zasypią Was gradem propozycji. Jednak uwaga - mogą chcieć toczyć z Wami bój o przeforsowanie swoich propozycji, dlatego na wstępie uprzedźcie ich, że ostateczna decyzja należy wyłącznie do Was. W mojej rodzinie np. kiedy urodził się mój brat dziadkowie tak mocno naciskali na rodziców, aby nadali synowi imię Łukasz, że pomimo innego zdania ostatecznie im ulegli. Ostrożnie zatem.

Kalendarz i lektury

Skarbcem imion są oczywiście kalendarze, ale nie tylko. Warto sięgnąć po stare i sprawdzone pozycje, które zawierają spis imion występujących w języku polskim jak: „Księga naszych imion” J. Bubaka, „Twoje imię” H. Fross, „Nasze imiona” B. Kupis czy „Dlaczego Agnieszka a nie Ines? Wybierz imię dla swojego dziecka” autorstwa W. Kupiszewskiego. Po przejrzeniu kalendarzy lub innych publikacji, wypiszcie te imiona, które z jakiś powodów najbardziej się Wam podobają. W kolejnych podejściach redukujcie tę listę, odrzucając te, które Wam się podobają mniej.

Imię i nazwisko

Kiedy już wybierzecie kilka propozycji warto zestawić je z nazwiskiem i sprawdzić ich wspólne brzmienie. Do krótkiego nazwiska warto dobrać dłuższe imię i na odwrót. Pomyślmy także o wyglądzie przyszłych dokumentów naszego dziecka i nie przesadźmy z łączną długością imion i nazwisk, czasami bowiem dorastają do takich rozmiarów jak: Magdalena Małgorzata Wojciechowska. Może w takim wypadku warto zdecydować się na jedno imię.

Jaś, Julcia czy Zuzia

Jeśli podoba Wam się aktualnie bardzo popularne imię, zastanówcie się w tym miejscu, czy nie skaże ono w przyszłości Wasze dziecko na anonimowość, gdy zjawi się w klasie jako szósta Julka lub siódmy Jaś. Jednak nie należy również przesadzać w drugą stronę i dobierać imiona zbyt „oryginalne”, delikatnie mówiąc.

Ostrożnie z nietypowymi imionami

Może bowiem dojść do tak absurdalnych sytuacji jak to miało w przypadku pewnej dziewczynki z Nowej Zelandii, którą niefrasobliwi rodzice nazwali Talula Does The Hula From Hawaii. Przy okazji sprawy rozwodowej jej rodziców sąd odebrał bezmyślnym rodzicom prawa do opieki nad córką i nakazał zmianę jej imienia.

Na całe życie

I jeszcze jedno pamiętajmy o tym, że imię dziecka wybieramy na jego całe życie, dlatego warto wybrać takie, które będzie stosowane na każdym jego etapie. O ile imię Maja bardzo dobrze pasuje do małej dziewczynki, to już do 60- letniej kobiety niekoniecznie.

Imię męskie powinno odzwierciedlać cechy uznawane za męskie, a żeńskie - cechy kobiece. Znam osobiście przypadek nazwania chłopców imionami Narcyz i Lilianek – do dziś nie ustaje śmiech ich kolegów i znajomych.

Imię dziecka to jego wizytówka na całe życie, dlatego ważne jest, aby dobrze się kojarzyło, było łatwe do wymówienia i miało przyjemne brzmienie. Myślcie rozsądnie, nie spieszcie się z tym wyborem w końcu dziewięć miesięcy ciąży to wystarczający czas na przejrzenie odpowiednich lektur, przewertowanie stron internetowych oraz rozmowy z rodziną i przyjaciółmi.

Redakcja poleca

REKLAMA