Kim jest psycholog dziecięcy?

Fizjoterapeuta interpretuje prace pacjenta
Rodzice, często spotykają się z różnymi problemami wychowawczymi lub edukacyjnymi u swoich dzieci. Dzieje się tak na różnych etapach życia dziecka i w różnym nasileniu.
/ 22.05.2011 10:56
Fizjoterapeuta interpretuje prace pacjenta

Niestety często sami rodzice nie wiedzą jak postępować z dzieckiem, by nauczyło się pożądanych społecznie zachowań lub oduczyło tych negatywnych. W tego typu problemach może pomóc rodzicom psycholog dziecięcy.

Na jaką pomoc można liczyć

Jest to osoba, która przygotowana jest do tego, by wspierać rodzinę – rodziców i dzieci. Specjalista ten zajmuje się dziećmi od narodzin, aż do momentu skończenia prze nie szkoły. Psycholog dziecięcy może pomóc rodzicom rozwiązać ich problemy wychowawcze z dziećmi, natomiast w odniesieniu do dzieci są to najczęściej działania edukacyjne- dotyczące problemów z nauką, jak i terapeutyczne wiążące się z emocjami i sposobem radzenia sobie z nimi.

Z takim psychologiem możesz spotkać się w przedszkolu, szkole oraz w poradni psychologiczno- pedagogicznej lub poradni specjalistycznej.

W jakich sytuacjach można udać się po pomoc

Dla dziecka jednym z pierwszych trudnych przeżyć jest pójście do przedszkola. Jedne dzieci szybko akceptują tę nową sytuację, inne długo płaczą, gdy mają zostać w nowym miejscu. Dla wielu rodziców jest to również trudne wydarzenie, dlatego jeżeli jest taka możliwość możesz wówczas porozmawiać z psychologiem w przedszkolu, który wyjaśni Ci motywy zachowań Twojej pociechy.

Pomoc psychologa może być również potrzebna w sytuacji, np. moczenia nocnego dziecka, wyjazdu rodzica do pracy za granicą i wielu innych. Psycholog dziecięcy często prowadzi też zajęcia edukacyjne, wyrównujące poziom umiejętności dzieci. Często są to zajęcia dotyczące emocji, często trudnych przeżyć i sposobów radzenia sobie z nimi. Może w Twojej okolicy są takie zajęcia - warto spróbować.

Polecamy: Wizyta w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

Najważniejsze jest to, że jeżeli Ciebie jako rodzica niepokoi zachowanie Twojego synka czy córeczki warto skonsultować własne obawy, gdyż często okazuje się, że zachowanie lub umiejętność dziecka mieszczą się w normie rozwojowej.

Gdyby jednak okazało się, że Twoje dziecko ma jakiś problem warto wcześniej podjąć działania, by wyrównać deficyty.

Czytaj także: Fobie dzieci i młodzieży

Redakcja poleca

REKLAMA