Jak zorganizować czas nastolatkowi?

Jak spędzać czas z nastolatkiem? Najlepiej kreatywnie!/ fot. Hodowla nastolatka domowego. Porady. Wydawnictwo WAB
Każdy nastolatek jest zbuntowany, ale każdemu, przy odrobinie Twojej chęci, jesteś w stanie zaproponować kilka opcji spędzania czasu. Kreatywnego spędzania wolnego czasu - a tego, wbrew pozorom, należy dziecko nauczyć.
/ 10.01.2011 13:57
Jak spędzać czas z nastolatkiem? Najlepiej kreatywnie!/ fot. Hodowla nastolatka domowego. Porady. Wydawnictwo WAB

Nastolatek nie powinien spędzać czasu prze komputerem!

Anglosaskie określenie couch potatoe („kanapowy ziemniak”) doskonale pasuje do nastolatka domowego.

Na widok rozwalonego, zgnuśniałego, odmóżdżonego, zramolałego, sflaczałego nastolatka na kanapie przed telewizorem, przepełniają nas uzasadnione uczucia rozczarowania, wstydu, obawy przed patrzeniem jak z dnia na dzień kretynieje.

ZRÓB COŚ! Nastolatkowi potrzebne są regularne ćwiczenia poza jego menażerią.

Zobacz też : Jak dyskutować ze starszym dzieckiem?

Pierwszy etap:

  • Przyciągnij jego uwagę za pomocą miseczki orzeszków ziemnych, pianek o smaku truskawkowym lub gameboya (uwaga na palce).
  • Wycofuj się delikatnie, tak by wywabić go z kryjówki, unikając przy tym nagłych gestów.
  • Odbierz mu pilota od telewizora.
  • Przyciągnij go gwałtownie do siebie.
  • Zamknij drzwi prowadzące do jego nory.
  • Oddychaj głęboko.

Drugi etap:

  • Schowaj noże rzeźnicze, jeśli jest właśnie na etapie nauki żonglerki.
  • Zamknij okna, jeśli przejawia ciągoty kaskaderskie.
  • Usuń rośliny zielone, jeśli czuje się ekologiem i ma ochotę przejścia na wegetarianizm lub jeśli Jan, jego starszy, dwudziestoletni kuzyn, którego on uwieeelbia (przynajmniej on jeden go rozumie!), podczas ubiegłorocznych wakacji odbył podróż do Nepalu i zachwalał mu zalety trawy! (Zwłaszcza tej bio!)

Kiedy już odbędzie codzienny obchód po swym terytorium, zaproponuj mu, żeby zaryzykował i spróbował życia poza norą, opuścił mieszkanie i wybrał się na basen. Na przykład rowerem. Odwagi! Jeśli jego zmysł orientacji nie jest zbytnio rozwinięty, możesz podarować mu kompas. Niepotrzebne, innymi słowy: ryzykowne, a w każdym razie śmieszne, byłoby proponowanie mu kurtki, kiedy jest mroźno, płaszcza przeciwdeszczowego, kiedy pada, czy też pozbycia się jednego lub drugiego, jeśli na dworze na dobre zagościł już upał.

Nasza rada: Jeśli drzwi zdążyły się już delikatnie za nim zamknąć, rzuć się natychmiast w kierunku żelazka, zmywarki, książki, telewizora. Spokój nie będzie trwał wiecznie. Korzystaj, póki możesz!

Na swoim terytorium - jak zorganizować czas nastolatkowi?

Kiedy wybierasz jakąś zabawkę dla nastolatka domowego, upewnij się, że nie działa ona w sposób zbyt skomplikowany.

Dwie baterie, przycisk ON/OFF, to musi wystarczyć. W razie nagłej potrzeby przydatny może się okazać również twój osobisty telefon komórkowy. Zdaje się, że posiada w swej pamięci supertopowe gry.

Nastolatek domowy, któremu bezsensownie odmawiasz posiadania własnej komórki, opanował obsługę twojego telefonu lepiej niż ty, zaufaj mu!

Możesz też sama przetestować gry. Polecam zwłaszcza te, które czynią z nas maniaków, no wiesz, te, po których masz czerwone i podkrążone oczy…

Zobacz też : Jak konstruktywnie kłócić się z dzieckiem?

Oszczędź sobie proponowania mu partii brydża, scrabble, monopoly lub cluedo. Ten typ gier wymaga wzmożonego wysiłku intelektualnego, bo trzeba, między innymi, umieć pisać słowa, które nie mieszczą się w pamięci słownika autotekstu w komórce.
Nie mówiąc już o uroczych spacerach, zwłaszcza po muzeach, masakra!

Nasza rada: Niech sobie radzi. Jest już duży, ciągle ci to powtarza, ma trzynaście lat, a już za pięć będzie mógł głosować.

Zobacz też : Gdy dziecko dorasta

Czytaj więcej : Hodowla nastolatka domowego wydawnictwa W.A.B.

Redakcja poleca

REKLAMA