Dzieci/ Fot. Helen Doron Early English fot. Materiały prasowe

Jak wybrać szkołę językową dla dziecka?

Nauka języków obcych w dalszym ciągu jest w modzie. Nic więc dziwnego, że na rynku powstaje coraz więcej szkół językowych dla dzieci. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając szkołę językową dla dziecka.
/ 30.09.2012 12:37
Dzieci/ Fot. Helen Doron Early English fot. Materiały prasowe

O czym należy pamiętać, zapisując dziecko na kurs językowy?

Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, nauczyciel w centrum Helen Doron Early English : Podejmując decyzję o zapisaniu dziecka do szkoły językowej, powinniśmy wiedzieć, że także ono chce rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne.  Nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy kilkulatek jest zmuszany do uczestnictwa w zajęciach, których tematyka kompletnie go nie interesuje.

Polecamy: Zabawki do nauki angielskiego - galeria

Na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową dla dziecka?

O opinie na temat konkretnej szkoły językowej dobrze zapytać znajomych. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie co o danym kursie piszą Internauci. W sieci możemy także dowiedzieć się, czy dana firma posiada rekomendacje specjalistów lub innych rodziców.

Pierwszym istotnym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest to od jak dawna szkoła istnieje na rynku i czym wyróżnia się na tle konkurencji. Niezwykle ważna jest bogata oferta zajęć np. dla dzieci w różnym wieku oraz doświadczenie w kształceniu najmłodszych.  Największym powodzeniem cieszą się szkoły, które przez lata budują swój wizerunek oraz wykorzystujące autorskie metody nauczania i własne pomoce dydaktyczne.

Zanim zapiszemy dziecko do konkretnej szkoły językowej warto wybrać się do jej siedziby, najlepiej razem z maluchem. W wielu z nich mamy możliwość udziału w bezpłatnych lekcjach pokazowych. Dobrze jest skorzystać z tej oferty, ponieważ dzięki niej możemy z bliska przyjrzeć się metodzie prowadzonych zajęć. W takich przypadkach, również kilkulatek ma okazję poznać szkołę i zdecydować czy proponowana forma lekcji jest dla niego atrakcyjna. Należy jednak pamiętać, że początkowo może on być onieśmielony i trochę zdezorientowany, przez co trudno będzie mu od razu zaangażować się w ćwiczenia przygotowane przez lektora. Jeśli jednak zauważymy, że mimo początkowego zawstydzenia, maluch jest zaciekawiony tym, co dzieje się na zajęciach i o czym mówi lektor, to jest to dobry znak na to, że szkoła przypadła mu do gustu. Czasami aktywny udział w zajęciach mogą wziąć także rodzice. Obecność mamy i taty szczególnie potrzebna jest na lekcjach dla młodszych dzieci lub na początku ich przygody z językiem obcym. Warto korzystać z tej możliwości w sytuacjach gdy dziecko jest wyjątkowo nieśmiałe i w ten sposób pomóc zaangażować się w lekcje.

Polecamy: Nauka języka obcego - najlepiej z rodzicami

Czy kadra lektorów i ich doświadczenie jest również ważne?

Wyspecjalizowana kadra lektorów to warunek konieczny, aby mieć pewność, że nasz wybór szkoły jest słuszny. Nauczyciel z powołania to połowa sukcesu efektywnego kursu. Nauka dzieci wymaga od prowadzącego zajęcia cierpliwości i wyrozumiałości. W ten sposób jest w stanie zdobyć sympatię i zaufanie swoich uczniów.

Zajęcia z maluchami bardzo często opierają się na wspólnej zabawie, która ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. Od lektorów wymaga się dystansu do samych siebie oraz energii, dzięki której będą w stanie wcielić się np. w postać kota lub psa, ucząc przy tym obcojęzycznych nazw zwierząt.

Aby prowadzić zajęcia z dziećmi, nie wystarczą umiejętności płynnego posługiwania się językiem obcym. Przyszli pracownicy powinni również przejść przez systemy szkoleń nastawionych przede  wszystkim na praktyczne zajęcia z dziećmi.

Polecamy: Fakty i mity na temat nauki języków obcych przez dzieci

A co Pani myśli o nauce języków obcych poprzez zabawę? Czy to dobry pomysł?

Wybierając kurs językowy dla dziecka, należy pamiętać, że najlepsze efekty przynosi nauka oparta na zróżnicowanych formach zdobywania wiedzy. Szczególnie pomocne są ćwiczenia muzyczne, teatralne czy plastyczne. Zajęcia z języków obcych powinny więc nie tylko kształtować umiejętności lingwistyczne malucha, ale również stymulować jego kreatywność, wrażliwość na sztukę oraz dbać o wszechstronny rozwój.

Zobacz także: Jak nauka języka obcego wpływa na rozwój dziecka?

Źródło: Materiały prasowe inPlus PR/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/30.10.2013 16:33
My wybraliśmy z polecenia znajomych SpaekUp. I mysle ze w naszym przypadku to był naprawde jeden z lepszych wyborów.