Jak rozwinąć w dziecku pasję?

Nie nalegaj, aby dziecko robiło coś, czego nie chce - w ten sposób zniechęcasz je do rozwijania pasji!
Warto rozwijać w dziecku pasje, ale nic na siłę! My podpowiadamy, jak mądrze wspierać dziecko i pomagać mu w rozwoju. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozwinąć w dziecku pasje - zapraszamy do lektury!
/ 20.04.2011 13:03
Nie nalegaj, aby dziecko robiło coś, czego nie chce - w ten sposób zniechęcasz je do rozwijania pasji!

Jak mądrze rozwijać w dziecku pasje?

Obserwuj, baw się, daj możliwość wyboru. Pomagaj rozwijać i wspieraj marzenia dziecka. Nie stawiaj go przed faktem dokonanym, nie przypieraj do muru. Jeżeli nie jest zdecydowane - naprowadzaj, zaciekawiaj. Unikniesz później pretensji, że nie zrobiłaś nic lub zrobiłaś aż za dużo i wymogłaś na dziecku pasję.

Wiele z nas ma niespełnione marzenia z dzieciństwa. Część postanowiła sobie, że jego dziecko będzie artystą lub koszykarzem. Warto jednak zastanowić się jaka jest granica spełniania naszych pasji czy postanowień w odniesieniu do dziecka. I czy ta granica nie jest posunięta za daleko?

Pasje, talenty, zainteresowania dzieci rozwijają się już na poziomie przedszkolnym. Wtedy najłatwiej zauważyć, co maluch podświadomie chciałby robić, czym się interesuje. Zaproponuj mu zapoznanie się z wybraną przez niego dziedziną poprzez zabawę. Jeżeli podoba mu się i chętnie się w nią bawi, to znak, że powinnaś kontynuować jego pasję i udostępnić możliwości, dzięki którym będzie to rozwijał. Zapisz go na lekcje i obserwuj jak się zachowuje, czy lubi chodzić na zajęcia. 

Zobacz też: Jak uczyć dziecko dyscypliny?

Nie bądź katem, nic na siłę - czyli rozważne rozwijanie pasji u dziecka

Najgorsze, co możesz zrobić to nachalne zmuszanie malca do wykonywania danej profesji. Czym bardziej nalegasz, by wykonywał to hobby, tym bardziej sprawiasz, że staje się to dla niego nie przyjemnością, a wręcz smutnym obowiązkiem. Nawet, jeżeli od zawsze chciałaś grać w zespole, nie kupuj z góry gitary i nie zmuszaj dziecka do ćwiczenia po godzinę dziennie. Nic to nie da, a być może popsujesz to, co mógłby odkryć jako talent za kilka lat. Lepiej sprytnie zaplanuj zabawę tak, aby go zaintrygowała i zaciekawiła. 

Zobacz też: Jak być mądrym rodzicem?

Najważniejsze przy rozwijaniu pasji dziecka jest Twoje wsparcie

Jeżeli Twoje dziecko zdecyduje się na konkretne hobby, wspieraj go, zachęcaj rozmową. Chwal nawet wtedy, jeżeli nie jest prymusem w tej dziedzinie i odstaje od reszty dzieci. Być może poprzez ciężką pracę (chociaż nie będzie tego tak traktowało) dojdzie do rewelacyjnych efektów, a może samo nie będzie chciało tego kontynuować.

Ty jesteś osobą, która go wspiera bez względu na wszystko.

Wcale nie jest powiedziane, że talent nie przychodzi z wiekiem. Albo, że zainteresowanie kończy się na wczesnym etapie wieku. Bardzo prawdopodobne jest to, że chociażby w liceum stwierdzi, że chce śpiewać lub tańczyć. Dlatego nie naciskaj na dziecko za wszelką cenę, bo chyba nie chcesz, żeby po kilku, kilkunastu latach wypomniało Ci, że wzbudziłaś w nim niechęć do czegoś.

Zobacz też: Ranking najczęstszych błędów wychowawczych

Redakcja poleca

REKLAMA