Jak zorganizować atrakcyjny wiosenny spacer?

Jak zorganizować atrakcyjny wiosenny spacer?

Wiosenna aura sprzyja spacerom i wycieczkom. Warto spędzić słoneczne dni razem z rodziną na świeżym powietrzu. Jeżeli włożycie w organizację spaceru trochę wysiłku to będzie to radosny czas spędzony z Waszym dzieckiem, bogaty w niezapomniane przeżycia.
/ 14.04.2011 18:31
Jak zorganizować atrakcyjny wiosenny spacer?

Gry i zabawy na długi wiosenny spacer z dzieckiem

Dłuższy spacer może być dla dzieci nużący, zatem by zaraz nie rozbolały ich nogi, warto zająć Wasze pociechy grą w skojarzenia. Jedna osoba, np. mama mówi określony wyraz (najlepiej by były to wyrazy tematycznie związane z porą roku lub środowiskiem, w jakim przebiega spacer), np. przebiśnieg a dziecko musi poszukać wyraz kojarzący się z tym pierwszym, np. krokus. Jeżeli masz starsze dziecko możecie umówić się na przymiotniki, rzeczowniki, czy czasowniki.

Świetną zabawą jest szukanie rymów. Tata mówi jedno słowo a rodzina szuka jak najwięcej rymów pasujących do niego. I nawet się nie spostrzeżecie jak szybko dojdziecie do celu.

Wycieczka do lasu - świetny pomysł na wiosenny spacer z dzieckiem

Gdy wybierasz się z dziećmi do lasu weź ze sobą kartkę papieru oraz kredki świecowe. Pomóż dziecku przyłożyć kartkę do drzewa, by za pomocą kredek pokryło całą stronę. Wówczas na kartce odbije się wspaniała faktura kory.

Możesz też w podobny sposób wykonać kilka obrazków, które mogą służyć do utrwalania nazw drzew. Ciekawą odmianą tej zabawy jest zamalowywanie kartki papieru świeczką, początkowo nie widać praktycznie nic, ale gdy po przyjściu do domu dziecko pomaluje papier farbą odkryje niesamowitą fakturę drzewa.

Polecamy: Zabawy w ogrodzi dla dzieci dwuletnich i starszych

Ruch na świeżym powietrzu - to podstawa każdego spaceru z dzieckiem

W lesie możesz też zorganizować emocjonującą zabawę ruchową. Musisz znaleźć do tego odpowiednie miejsce, w którym drzewa rosną blisko siebie. Pomiędzy drzewami zawiąż cienki sznurek na wysokości kolan i ud swojego dziecka.

Dla małych dzieci zabawa będzie polegała na przejściu pod sznurkiem (wysokość kolan) i nad sznurkiem (wysokość ud). Starszemu dziecku możesz zawiązać kilka sznurków, które utworzą pajęczynę. A przejście przez nią bez dotknięcia sznurka koniecznie nagrodź pyszną niespodzianką. Oczywiście zawsze włączajcie się w zabawy, bądźcie jej uczestnikami, a nie tylko obserwatorami.

Czytaj także: Jak zaplanować wiosenny spacer z dzieckiem?