POLECAMY

Jak przepraszać dziecko?

Nie bój się przepraszać swoje dziecko. Pokaż mu, że potrafisz przyznać się do popełnionego błędu i że go szanujesz.
Jak przepraszać dziecko?

Wychowuj i przepraszaj

Przypomnij sobie ile razy próbowałaś wymusić na swoim dziecku, by powiedziało „przepraszam”, gdy coś przeskrobało. Niestety,  my dorośli ,nawet jeśli zrobimy coś źle, często zapominamy, że dziecku także należą się przeprosiny. Bardzo często, by zachować twarz  i nie przyznać się do błędu, stosujemy nieprawidłową reakcję obronną – zrzucamy odpowiedzialność na dziecko i karzemy je.

Spóźniając się codziennie do przedszkola, pamiętaj, że  nie jest to wina twojego dziecka. Nie krzycz na nie z powodu zbyt wolnego jedzenia śniadania. By uniknąć takiej sytuacji, warto po prostu wcześniej wstać, by mieć trochę więcej czasu na przygotowanie się do wyjścia. Unikaj sytuacji gdy na przykład prosisz dziecko o ubranie się, a następnie ze zdenerwowaniem ponawiasz prośbę krzykiem, nie patrząc na to, że dziecko już dawno włożyło na siebie naszykowane przez ciebie ubranie. Najczęściej rodzice nie poczuwają się do popełnionego błędu, lecz komentują sytuację z sarkazmem, bądź cicho pod nosem mówiąc „nareszcie”.

Pamiętaj, że jeśli kiedykolwiek zdarzy ci się bezpodstawnie krzyknąć na swoje dziecko, powinnaś jak najszybciej przeprosić malucha za niesłuszne oskarżenie.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności - wykonywanie domowych obowiązków

Dlaczego rodzice nie potrafią przepraszać swoich dzieci?

Wielu rodziców obawia się, że przepraszając swoje dziecko stracą w jego oczach autorytet i wiarygodność. Pamiętaj, że to bardzo mylne przekonanie. Dzieci doskonale rozumieją, kiedy rodzic próbuje nimi manipulować lub okłamać. Dlatego jeśli nie masz racji, nie trzymaj się kurczowo swojego zdania. Przyznaj się do swojego błędu, przeproś. Warto także wytłumaczyć dziecku, że przyznanie się do błędu nie jest równoznaczne z porażką, ani nie oznacza utraty wiarygodności. Bo przecież czy istnieje człowiek nieomylny? Popełnianie błędów to rzecz normalna.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko tolerancji?

W jaki sposób przepraszać dziecko?

Przepraszając dziecko, pamiętaj o kilku  ważnych zasadach:

- Zawsze mów dziecku wyraźnie za co je przepraszasz. Wiele dzieci niestety jest wychowywanych w przekonaniu, że rodzice mają prawo krzyczeć, kiedy chcą. Dlatego ważne jest, by maluch dokładnie zrozumiał, co się stało;

- Przeprosiny muszą być szczere. Ważna jest ich forma. Krótkie „przepraszam” wymamrotane pod nosem nic nie znaczy. Usiądź spokojnie na kanapie z dzieckiem, przeproś i przyznaj się do swojego błędu;

Polecamy: Kiedy dzieci się kłócą

- Pamiętaj, że jeśli sama unikasz „nieprzyjemnego przepraszania” lub robisz to bardzo rzadko, twoje dziecko będzie robiło tak samo. Wymagając od dziecka przepraszania w sytuacjach, kiedy sama tego nie robisz, mija się z jakimkolwiek celem. Poczuje się ono tylko zmuszonym do bycia posłusznym;

- Istnieją momenty, gdy masz prawo krzyknąć i nie musisz za to przepraszać dziecka. Najczęściej są to sytuacje, gdy maluch zachowuje się w sposób niedopuszczalny, daleki od wcześniej ustalonych przez ciebie norm i zasad. Jeśli jednak krzyczysz na dziecko tylko dlatego, że boli cię głowa, wróciłaś zmęczona z pracy – jak najszybciej przeproś malucha.

Zobacz także: Co robić, gdy dziecko nie chce nawiązywać kontaktów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Bardzo mądry artykuł. To przykre, że wielu rodziców nie potrafią powiedzieć "przepraszam"
/6 lat temu
Dokładnie :) Zgadzam się z tym co jest tutaj napisane. Rodzice wymagają od dzieci posłuszeństwa, słowa "przepraszam", gdy coś maluch przeskrobie. A sam rodzic często nie potrafi przyznać się przed dzieckiem do błędu i wydusić z siebie słowo "przepraszam". Skoro rodzic tego nie mówi to też od kogo dziecko ma się nauczyć przepraszać?