Jak wzbudzić w dziecku poczucie pewności siebie?

Wysokie poczucie pewności siebie u dziecka to inwestycja na przyszłość! fot. Fotolia
Poczucie pewności siebie jest bardzo ważne - nie tylko u dzieci. Będąc rodzicem powinnaś wiedzieć, że możesz znacząco wpłynąć na przyszłość dziecka poprzez wytworzenie wysokiej pewności siebie u dziecka!
/ 21.09.2011 21:37
Wysokie poczucie pewności siebie u dziecka to inwestycja na przyszłość! fot. Fotolia

Poczucie pewności siebie jest bardzo ważne - dzięki niemu dziecko będzie bardziej asertywne, chętniej będzie podejmować wyzwania, a potencjalne porażki będą dla niego mniej bolesne.

Uczucie pewności siebie można u dziecka wytworzyć - rodzice mają duży wpływ na malca i jeśli dadzą mu odpowiednie"znaki" dziecko będzie pewniejsze siebie. Jak to zrobić?

Chwal - to wzmacnia poczucie pewności siebie u dziecka

Musisz zrozumieć, że dziecko powinnaś kochać za to, że jest Twoim dzieckiem. Nie ma tu miejsca na porównywanie z innymi dziećmi, na chwalenie się dzieckiem - nie. Twoje dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i porównywanie jego osiągnięć do np. osiągnięć córki sąsiadów nie powinno mieć miejsca.

Jeśli Twój malec jeszcze nie jeździ na rowerku - trudno, przyjdzie pora i na niego - nauczy się wtedy, kiedy będzie na to gotowy.

Musisz chwalić każdy sukces malca, nawet ten najdrobniejszy.

I nie tylko maluszka - starszego dziecka także. Musisz wspierać dziecko w jego planach i być przy nim, gdy coś się nie uda. Nigdy nie krytykuj i nie każ!

Zobacz też: Oczekiwania wobec dziecka

Poświęcaj mu czas - to ważne, aby wzbudzić poczucie pewności siebie

To bardzo ważne, aby dużo czasu poświęcać dziecku. Dzięki wspólnej zabawie poznajesz dziecko i pokazujesz mu, że jest ważne, jest w centrum uwagi. Uczysz dziecko, że zawsze znajdzie w Tobie oparcie, że jesteś blisko. Taka więź pomaga dziecku w byciu asertywnym. Maluch wie, że jest w pełni akceptowany w domu, więc nie szuka akceptacji wśród rówieśników.

Czas poświęcony dziecku procentuje - nie tylko Ty znasz dobrze swoje dziecko, ale i ono zna Ciebie. Pokazuj mu, że jest ważne, a będzie pewniejsze siebie!

Uświadamiaj - to pomaga we wzmocnieniu poczucia pewności siebie

Bardzo ważne jest uświadomienie dziecka, że nie zawsze wszystko mu się uda. Najlepiej, żebyś nie ukrywała przed nim tego, że porażki są częścią ludzkiego życia. Oczywiście pozwól maluchowi na podejmowanie wyzwań, nawet jeśli wiesz, że nie skończą się sukcesem dziecka.

Jedynym warunkiem jest to, że zawsze wesprzesz dziecko i będziesz przy nim, gdy coś pójdzie źle. W ten sposób sprawisz, że dziecko nie będzie bało się wyzwań i łatwiej będzie znosiło porażki!

Zobacz też: Dziecko osiągające sukces