Jak pomóc dziecku, które jest agresywne wobec rówieśników?

Agresja/fot. Fotolia
Do niedawna uważano, że agresja fizyczna dotyczy tylko dorosłych. Niestety, coraz częściej sceny przemocy z udziałem dzieci możemy obserwować na szkolnym korytarzu. Dlaczego dziecko jest agresywne wobec innych dzieci? Jak pomóc dziecku, które nie radzi sobie z agresją? Odpowiedzi na te pytania udziela nasz ekspert.
Agresja/fot. Fotolia

Mam ogromny problem z moim 10-letnim synem. Jest agresywny wobec dzieci w swojej klasie. Jego zachowanie uległo pogorszeniu, kiedy koleżanka z klasy uderzyła go podczas zabawy. Nie zrobiła tego celowo, jednak syn odpowiedział agresją. Uderzył ją tak mocno, że dziewczynka miała silnie zbitą rękę. Rozmawiałam z synem o tym zdarzeniu. Pytałam, dlaczego jest taki agresywny w stosunku do innych dzieci. Syn odpowiedział, że jego rówieśnicy doprowadzają go do szału. Złości się także w sytuacji, kiedy dzieci się z niego śmieją. Regularnie chodzę z nim do psychologa, ale problem nie został rozwiązany. Nie wiem, co zrobić, aby mój syn przestał być agresywny. Jak do niego dotrzeć? Proszę o poradę, co zrobić, aby mój syn był spokojniejszy.

Odpowiedź psychologa:

Kiedy dziecko staje się agresywne w stosunku do innych dzieci ważne jest, aby znaleźć przyczyny takiego zachowania. Można przypuszczać, że dziecko doświadczyło przemocy ze strony rówieśników. Prawdopodobnie jego umiejętność kontrolowania emocji jest zbyt słaba, przez co trudniej odnajduje się w sytuacjach społecznych.

Skuteczne radzenie sobie z niepokojącymi zachowaniami dziecka zazwyczaj wymaga diagnozy psychologicznej, a czasem również psychiatrycznej. Dobrym rozwiązaniem są treningi grupowe dla dzieci, które mają problem z kontrolą złości. W takiej grupie dziecko szybciej nabędzie pożądane umiejętności niż w pracy indywidualnej z psychologiem. Ważne jest także, aby w klasie wprowadzić pewne zasady, które powstrzymają zachowania agresywne. Dobrym rozwiązaniem będzie ustalenie kodeksu złości, czyli spisu zachowań, które są dopuszczalne, gdy się złościmy (np. odejście w odosobnione miejsce, narysowanie złości, podarcie kartki itp.) Dobrym sposobem będzie także nagradzanie dziecka pochwałami za każdym razem, gdy uda mu się zastosować do takich zasad.

W sytuacji, gdy dziecko zachowa się agresywnie w stosunku innej osoby, ważne jest wyciągnięcie konsekwencji, o których dziecko wcześniej będzie wiedziało. Na przykład możemy odebrać mu jakiś przywilej lub odmówić mu jakiejś przyjemności. W szkole taką karą może być samotne spędzenie przerwy w klasie lub brak możliwości udziału w jakiejś aktywności klasowej. Jednak przede wszystkim należy skonsultować się z psychologiem, który  odnajdzie przyczynę agresywnego zachowania synka.

Polecamy: Jakie są przyczyny agresji wśród dzieci i młodzieży?

Redakcja poleca

REKLAMA