Mój 6 letni syn Kacperek jest dzieckiem, które często jest z siebie niezadowolone, często mówi, że czegoś nie umie, nie da rady. Chciałabym trochę pomóc mu to przezwyciężyć, by nabrał trochę wiary we własne siły i możliwości. Ale jak to zrobić?
Odpowiedź psychologa:
U każdego dziecka wraz z rozwojem kształtuje się pojęcia „ja”. Szczególnie nabiera to znaczenia, gdy dziecko zaczyna stykać się z innymi osobami, poza tylko najbliższymi. Budowanie własnego obrazu siebie następuje w relacjach z innymi ludźmi. Kwestia obrazu własnego siebie wiąże się z samooceną. Samoocena to ocenianie siebie - jakim jestem - dziecko ocenia to jak wygląda, co umie, jakie ma trudności. Na samoocenę wpływa to, co dziecko do tej pory usłyszało na swój temat bezpośrednio, np. pięknie malujesz lub rysujesz gorzej niż Kuba. Wpływ na samoocenę dziecka mogą mieć też komentarze, które ono słyszy na swój temat.
W lepszej sytuacji jeżeli chodzi o ocenę siebie ma dziecko, które uczęszcza do przedszkola, gdyż ma ono grupę odniesienia. Jeżeli dziecko jest cały czas w domu z dorosłymi, to wówczas od nich w dużej mierze zależy jakie komunikaty słyszy dziecko na co dzień. Trudności może mieć dziecko, które w domu uważane było za najlepsze, najmądrzejsze a w grupie rówieśników już nie ma takiego poczucia.
Zbyt wygórowana samoocena jest problemem, ale również zbyt negatywne myślenie o osobie nie jest dla dziecka dobre.
Myślę, że dla Twojego syna potrzebne jest wiele wzmocnień, pochwał. Musi wiedzieć, że są sfery, w których jest dobry. Gdy wykona jakąś pracę, np. plastyczną pochwal ją a potem powieś w widocznym miejscu, by Kacperek wiedział, że podoba się wszystkim. Gdy nie będzie czegoś pewien zachęć go do próby i na początku pomóż mu wykonać zadanie, by dziecko osiągało jak najwięcej sukcesów. Nigdy publicznie nie krytykuj dziecka i nie upokarzaj.
Nawet jeżeli mówisz coś o dziecku do drugiej osoby i wydaje Ci się, że jest zajęte i nie słyszy. Najlepiej unikaj takich sytuacji, bo to może wywołać u dziecka trwałe kompleksy i lęk przed opinią innych ludzi.
Czytają także:Jak skutecznie chwalić dziecko?