Jak nauczyć przedszkolaka samodzielności? Kilka ciekawych pomysłów

Który but jest prawy, a który lewy? Czy muszę myć ręce? Będę samodzielnie jadł! Będę sam chodził do toalety! Te słowa rodzice przedszkolaka słyszeli wielokrotnie. Trudno pogodzić się z upływającym czasem, trudno pogodzić się z tym, że nasze dzieci dorastają i chcą być samodzielne. Jak im pomóc w tej nauce samodzielności?
/ 25.09.2013 11:15

Jak rozróżnić prawy i lewy but? Może naklejki?

Czy lubicie zabawę w odnajdowanie szczegółów różniących dwa obrazki? Zapewne tak. Dla przedszkolaka taka zabawa bywa jednak męcząca – szczególnie, gdy musi ubrać się, by wyjść na przedszkolny plac zabaw, a różnic w butach – lewym i prawym – nie widać. Szansa na to, że założy prawidłowo obuwie wynosi 50%.

W tej codziennej czynności można dziecku pomóc – wystarczy wybrać naklejkę, np. ze słoniem, przeciąć ją na pół i wkleić do butów tak, by złożone buty tworzyły jeden obrazek.

Korzystanie z toalety – nakładki pomogą

Początkującemu przedszkolakowi na pewno w toalecie będzie pomagać personel przedszkola. Jednak stopniowo trzeba nauczyć go samodzielności. W przedszkolu sanitariaty (ubikacja oraz umywalki dostosowane są do dziecięcych gabarytów), jednak w innych miejscach, chociażby w domu, te sprzęty mają normalne, standardowe wymiary. Aby dziecko mogło bez problemu z nich korzystać, warto zainwestować w stopień oraz nakładkę na toaletę. Stopień pozwoli maluchowi wspiąć się na toaletę, a nakładka – utrzymać się na desce.

Warto wiedzieć: Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w przedszkolu?

Mycie i wycieranie rąk

Mycie rąk? Dzieci często o tym zapominają. Jak mu o tym przypomnieć? Może za pomocą obrazkowej instrukcji, objaśniającej, jak prawidłowo myć dłonie, by zmyć z nich zarazki. Zachętą mogą być również małe ręczniki do wycierania rąk przeznaczone tylko dziecka. Powinien on być nie tylko kolorowy i miękki w dotyku, ale również powinien mieć właściwości antybakteryjne. Ręczniki dla dziecka w przedszkolu powinny mieć pętelkę oraz specjalną naprasowankę, na której można napisać imię i nazwisko dziecka.

Samodzielne jedzenie

Samodzielne jedzenie w warunkach domowych może się nie udać. Dlaczego? Zawsze znajdzie się jakiś chętny domownik, by podać maluchowi obiad prosto do buzi (by było szybciej, czyściej itd.). W przedszkolu jest to jednak niemożliwe – pań przedszkolanek jest zbyt mało, by nakarmić wszystkie dzieci.

Pozwólmy więc dziecku jeść samodzielnie, nawet jeśli początkowo jego posiłek zamiast w żołądku znajdzie się na stole, podłodze, ubraniach, a nawet we włosach. Trening czyni mistrza!

Żeby ćwiczenia uprzyjemnić, można zakupić kolorową dziecięcą zastawę i zabawne sztućce, a także włączyć dziecko w przygotowywanie posiłków. Wspólnie przygotowywane jedzenie smakuje lepiej, a i nauka sprawia mniej problemów.  

Nam rodzicom trudno się pogodzić z upływającym czasem, gdy nasze nieporadne maluchy zmieniają się w dzielne przedszkolaki. Powinniśmy jednak wspierać nasze dziecko w jego rozwoju. My też kiedyś byliśmy uczącymi się szkrabami, a dzisiaj radzimy sobie całkiem nieźle, prawda?

Polecamy: Jakie objawy świadczą o zaburzeniach integracji sensorycznej?

Źródło: MayLily, producent bambusowych ręczników/ mk

Redakcja poleca

REKLAMA