Jak ćwiczyć sprawność ruchowo-manualną u dziecka?

Wśród wskaźników diagnostycznych decydujących o tym czy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki, wiele ma związek z jego sprawnością ruchowo-manualną. Niezbędne w pierwszej klasie zdolności u dziecka można ćwiczyć od najmłodszych lat. Podpowiadamy jak to zrobić.
/ 27.06.2013 08:26

Wymagana sprawność ruchowo – manualna przed rozpoczęciem nauki w szkole

Do niezbędnych umiejętności zaliczają się między innymi:

  • samodzielne ubieranie się i sznurowanie butów,

  • tworzenie bogatych w szczegóły obrazków,

  • rysowanie i wycinanie po śladzie,

  • rzucanie i chwytanie piłki,

  • poprawne wykonanie ćwiczeń na równowagę i ruchów naprzemiennych (np. przeskakiwania z nogi na nogę).

Do wielu z tych zadań rodzice mogą przygotować malucha, kiedy szkoła jest jeszcze odległą perspektywą. - Rozwój sensomotoryczny zaczyna się już w pierwszych miesiącach życia – mówi psycholog Magdalena Lenda. – Prawidłowo stymulowane dzieci już po 4. tygodniach uczą się podstawowych czynności jak ssanie czy chwytanie, a po roku życia eksperymentują, bawią się i manipulują przedmiotami. Bardzo ważne jest, by stale dawać im szansę rozwoju i doskonalenia tych umiejętnościdodaje.

Polecamy: Przygotowanie do nauki pisania i czytania – pomoce dydaktyczne

Ćwiczenia poprzez zabawę

Jakie zabawy proponować więc dzieciom, by mogły ćwiczyć rączki, nóżki i koordynację? Przed 3. rokiem życia, ze względu na ryzyko połknięcia małych przedmiotów, najlepsze będą zabawki, które nie zmieszczą się do buzi. Kształtowanie umiejętności ruchowych wspomóc mogą przedmioty do pchania i ciągnięcia: wózeczki, rozmaite pojazdy czy przemieszczające się „chodziki”. Podążanie za nimi przyspieszy naukę pełzania i sprawi, że maluch pewniej postawi pierwsze kroki.

W treningu chwytania i operowania przedmiotami, użyteczne będą duże i różnokształtne klocki. W ćwiczeniach mięśni dłoni przydadzą się również przytulanki. Ściskając je, dziecko wzmocni swoje paluszki i przygotuje je do bardziej wymagających zadań, jak trzymanie akcesoriów do rysowania i lepienia. – Przybory plastyczne dla najmłodszych dostępne są już dla dwulatkówmówi Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERPlus. – Warto wybierać ciekawe, ale również bezpieczne artykuły plastyczne. Na przykład  w takim kształcie, aby uniemożliwiał połknięcie przedmiotu, a z drugiej strony przywodził na myśl bohaterów ulubionych bajek i zachęcał do sięgnięcia po nie. Godna polecenia jest również ciastolina. Dzięki bardzo miękkiej teksturze, ta plastyczna masa świetnie nadaje się dla małych i niezbyt silnych rączeksugeruje ekspert.

Wraz z rozwojem kompetencji dziecka, trzeba stawiać przed nim kolejne wyzwania. Kiedy będzie już w stanie mocno trzymać standardowe przybory, można rozpocząć wprawki do kreślenia szlaczków i samodzielnego tworzenia obrazków. Dobrą i rozwijającą zabawę zapewnią kolorowanki i łamigłówki polegające na łączeniu punktów. - Jako urozmaicenie rysowania na kartce, można zaproponować małemu artyście malowanie palcami na brystolu czy kredą na przydomowym chodnikupodpowiada Marzena Raczkiewicz.

Polecamy: Leworęczność u dzieci

Rada jest o tyle cenna, że wyrysowane na ziemi kształty można wykorzystać do tradycyjnych dziecięcych aktywności ruchowych. Kilka kwadratów wyznaczy pole do gry w klasy, a parę linii podzieli teren do meczu w dwa ognie. Dzięki takim zabawom, sprawność ruchowo-manualna kończącego sześć lat malca będzie wystarczająca, aby śmiało ruszyć na podbój szkoły.

Źródło: Materiały prasowe inplusPR/ (dr)

Zobacz także: Rysowanie – wskaźnik rozwoju dziecka