Jak mówi trzylatek? Etapy rozwoju mowy dziecka starszego

Jak mówi trzylatek? Etapy rozwoju mowy dziecka starszego
Mowa u dzieci starszych także ciągle się rozwija. Nie masz pewności, czy dobrze? Najwyższa pora to sprawdzić. Zobacz, jak powinno mówić trzyletnie dziecko, a także jak rozwija się mowa dziecka w dalszych etapach jego rozwoju!
Jak mówi trzylatek? Etapy rozwoju mowy dziecka starszego

Okres swoistej mowy dziecięcej – 3-6, 7 rok życia - czyli jak mówi dziecko:

W mowie dziecka 4-letniego utrwalają się takie głoski jak: s, z, c, dz; dziecko nie powinno już wymawiać ich jak ś, ź, ć, dź. Pod koniec 4 roku życia pojawia się głoska r, a około 4, 5 roku życia – głoski sz, ż, , cz, dż, choć mogą być jeszcze zamieniane na s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź.

Dziecko nadal skraca wyrazy, przestawia głoski, upraszcza grupy spółgłoskowe. Występują też zlepki wyrazów i nowotwory językowe.

Mowa dziecka 5-cioletniego jest już zrozumiała dla otoczenia. Ustalają się głoski sz, z, cz, dż, choć w mowie spontanicznej mogą być zniekształcane i wymawiane jak s, z, c, dz (37% dzieci 5-cioletnich nie wymawia ich). Bywa, że głoska -r - pojawia się dopiero w tym okresie. Grupy spółgłoskowe jeszcze są upraszczane.

6-ciolatki powinny mieć już opanowaną prawidłową wymowę, ale zdarzają się trudności przy wypowiadaniu głosek sz, ż, cz, dż, r oraz grup spółgłoskowych.

Rozwój mowy trawa zasadniczo do szóstego roku życia. Wszelakie zaburzenia i wady wymowy u dzieci starszych, określane są jako opóźnienie rozwoju mowy.

Zobacz też : Jak się bawić z trzylatkiem?

Dojrzałość szkolna - jak mówi starsze dziecko

Dziecko wstępujące do szkoły powinno mieć mowę w pełni uformowaną pod względem fonicznym, dysponować dużym już zasobem słownikowym i poprawnie budować zdania. Oprócz tego jego mowę powinna cechować właściwa intonacja.

Zobacz też : Poznaj etapy rozwoju mowy dziecka

Przedstawiony rozwój mowy postępuje równolegle z rozwojem sprawności narządów artykulacyjnych. Mowa wytwarza się dzięki skoordynowanej aktywności układu oddechowego, fonacyjnego, artykulacyjnego. Dziecko od najmłodszych lat ćwiczy narządy artykulacyjne poprzez czynności ssania, połykania, żucia.

Ale gdy czynność mówienia jest zaniżona, należy wspomóc naturę właściwą gimnastyką, która pozwoli podnieść sprawność aparatu mowy.

Redakcja poleca

REKLAMA