Jadłospis dla dziecka – zdrowe propozycje

dziecko i jedzenie fot. Fotolia
Nie wiesz, jak powinien wyglądać zdrowy jadłospis dla dziecka? Sprawdź!
Katarzyna Krajewska / 01.09.2016 22:54
dziecko i jedzenie fot. Fotolia

Jadłospis dla dziecka powinien być przemyślany, co nie znaczy, że musi być skomplikowany. Najzdrowsze są najprostsze produkty i to z nich najlepiej przygotowywać wszystkie posiłki. Warto też pamiętać, żeby maluch jadł w miarę regularnie. Wtedy nie będzie sięgał po przekąski. Sprawdź, jak skomponować zdrowy jadłospis dla dziecka na cały dzień.

Smaczne posiłki na cały dzień – zdrowy jadłospis dla dziecka

Przygotowując jadłospis zawsze weź pod uwagę, żeby znalazły się w nim zdrowe produkty, które dziecko lubi ale też takie, których maluch nie zna. Warto przyzwyczajać go od najmłodszych lat do niektórych smaków.

Poznaj naszą propozycję zdrowego jadłospisu dla dziecka na cały dzień.

Zdrowe co nieco - lista przekąsek dla dziecka

Śniadanie

Do gotującej się wody dodaj szczyptę kurkumy i wsyp odpowiednią ilość płatków owsianych (możesz je wymieszać z innymi płatkami, np. jaglanymi). Gotuj je na małym ogniu około 30 minut nie zapominając o mieszaniu. Możesz w trakcie gotowania uzupełnić wrzątek, jeśli zajdzie taka potrzeba. Po 30 minutach płatki zabiel mlekiem (najlepiej kozim) i gotuj na małym ogniu około 10 minut. Pod koniec dodaj łyżeczkę masła, a gdy trochę ostygnie możesz posłodzić je miodem. Całość wyłóż na talerz lub do miseczki i posyp orzechami włoskimi. Takie śniadanie jest nie tylko zdrowe, rozgrzewające i pożywne ale też pyszne!

Jeśli twoje dziecko chce jeść zaraz po przebudzeniu, możesz takie płatki przygotować poprzedniego dnia wieczorem, a rano tylko podgrzać.

II śniadanie

Na drugie śniadanie najlepiej podać dziecku lekką zupę lub/i porcję ulubionych owoców.

Obiad

Obiad podobnie jak śniadanie powinien być ciepły, gotowany i pożywny. Możemy przygotować kaszę (np. jęczmienną) z pulpetami wołowymi i gotowanymi warzywami (np. szparagami, brokułami, marchewką).

Podwieczorek

Na podwieczorek można ugotować maluchowi budyń bez cukru (np. z dodatkiem naturalnego kakao) lub kisiel na naturalnym kompocie lub soku (zagęszczamy go mąką ziemniaczaną wymieszaną z niewielką ilością wody).

Jeśli nasz maluch uwielbia słodycze, przygotujmy mu ciasteczka na bazie prażonych w piekarniku płatków owsianych, kakao i miodu.

Kolacja

Kolacja powinna być ciepła i lekkostrawna. Jeśli dziecko nie jadło w ciągu dnia zupy, warto podać ją maluchowi na kolację z kromką ciemnego pieczywa, np. żytniego z pełnego ziarna. Zamiast zupy można dziecku przygotować jajko na miękko z kromką chleba, masłem i warzywami. Do picia najlepsza będzie szklanka ciepłego mleka lub naturalnego kakao bez cukru (ewentualnie posłodzonego niewielką ilością miodu).

Czego unikać komponując jadłospis dla dziecka?

Pamiętajmy, żeby podczas przygotowywania jadłospisu dla dziecka unikać cukru i białej mąki. Mamy teraz taki wybór, że na pewno znajdziemy ich zdrowsze zamienniki, które maluchowi posmakują. A jeśli już chcemy podać dziecku jakiś smakołyk, niech to będzie raczej kawałek domowego ciasta, a nie baton ze sklepu z tłuszczem palmowym, syropem glukozowo-fruktozowym, mlekiem w proszku i konserwantami.

Co do picia?

Komponując jadłospis dla dziecka nie zapominajmy o piciu. Latem najlepiej podawać maluchom wodę mineralną, a jeśli sok, to taki robiony w domu i nie częściej niż raz dziennie. Jesienią i zimą postawmy na ciepłą przegotowaną wodę, letnie kompoty, a tylko od czasu do czasu słabą herbatę zieloną lub białą.

Jak skomponować idealny jadłospis dla ucznia?

Redakcja poleca

REKLAMA