POLECAMY

Gry ruchowe dla dzieci - czyli jak zachęcić dziecko do ruchu?

Ruch to zdrowie! Nie ma w tym żadnej wątpliwości. W dobie komputerów, internetu i kanałów z programami tylko dla dzieci, ciężko zachęcić maluchy do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jeśli nie chcesz, aby brak ruchu odbił się niekorzystnie na zdrowiu twojego dziecka, zaproponuj mu gry ruchowe! Z pewnością będzie zachwycone!
Gry ruchowe dla dzieci - czyli jak zachęcić dziecko do ruchu?

Gry ruchowe dla dzieci - czyli jak zachęcić dziecko do ruchu?

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka. Ćwiczenia doskonale wpływają na nasze dobre samopoczucie, rozwijają, a także  chronią przed groźnymi chorobami. Aby uchronić dziecko przed takimi niebezpieczeństwami, zachęć je do ruchu!  Ćwiczenia wcale nie muszą być nudne. Wykorzystaj kilka pomysłów na ćwiczenia poprzez zabawę – zdziwisz się jak chętnie twoje dziecko będzie się ruszać.

Polecamy: Zabawy dla dziecka

Co wybrać?

Komputerowe gry ruchowe

 Do niedawna sklepach dostępnych było wiele platformówek i gier edukacyjnych dla maluchów, które wymagały od dziecka jedynie siedzenia na krzesełku przy biurku i klikania paluszkami w myszkę od komputera. Warto zwrócić uwagę podczas następnej wizyty w sklepie na nowoczesne gry, które wykorzystują najnowszą technologię „Move&Play”. Są to gry, które niewątpliwie wymagają dużej aktywności fizycznej smyka . Dzięki  kontrolerowi ruchu i kamerce, twoje dziecko poruszając się może sterować postaciami z gry na ekranie monitora czy telewizora. Asortyment gier w sklepach jest naprawdę ogromny. Gry sportowe (jazda na nartach, piłka nożna) z pewnością przypadną do gustu chłopcom, a bajeczne platformówki ze smokami i księżniczkami w rolach głównych spodobają się dziewczynkom. Możecie również poćwiczyć całą rodziną – kupując grę z matą do tańczenia. Dobra zabawa i zdrowy ruch gwarantowany!

Jedynym minusem gier „Move&Play” na konsole bądź komputer może być ich dość wysoka cena, która  wynosi około 260 zł. Jednak nie oznacza to, że musimy zrezygnować z takiej rozrywki. Wystarczy, że odwiedzimy stronę internetową www.energizerplay.com  Na stronie znajdziemy do przetestowania darmowe gry działające na zasadzie „Move&Play”, a do poprawnego jej działania wystarczy podłączona kamerka internetowa.   

Planszowe gry ruchowe

Jeśli nie mamy z jakiś względów dostępu do komputera, czy internetu, warto pomyśleć o planszowych grach ruchowych.     Rynek takich gier jest naprawdę spory i można  znaleźć coś ciekawego  . Najpopularniejszą taką grą jest Twister, czy też jego polski odpowiednik - Wygibajtus. Zabawa wywołuje wiele radości i śmiechu! W trakcie tej gry pracuje całe ciało dziecka. Należy wymyślać cały czas strategię, by ułożyć właściwie swoje ciało na planszy i być lepszym od pozostałych uczestników. Podczas takiej gry kształtuje się mała i duża motoryka twojego dziecka. Jeśli maluchy znudzą się grą w Twistera, możesz zaproponować im zabawę z matą do tańczenia. Tak jak i w poprzedniej grze,  w tej także nie potrzebujecie komputera. Wystarczy, że rozłożysz matę na podłodze. Podczas zabawy na ekranie, który znajduję się na samej zabawce, wyświetlają się wskazówki, jak poruszać się przy danej melodii płynącej z wnętrza maty.  Nic prostszego! A jaka frajda...

Polecamy: Czy szachy to dobry sport dla dzieci?

Gry ruchowe w salonach zabaw

W każdym większy  mieście znajdziemy specjalnie stworzone dla naszych milusińskich salony zabaw.  To miejsce, gdzie twoje dziecko może wyhasać się do woli, a ty odpocząć przy filiżance herbaty lub kawy. To istny raj dla każdego malucha. Sale zabaw oferują różnorodne atrakcje – duże, kolorowe piłki do skakania,  zjeżdżalnie, rurowe tunele,  małe ścianki i siatki wspinaczkowe, ruchome mosty, huśtawki i drabinki. Z pewnością dziecko będzie zachwycone wizytą w takim miejscu! Sprzęt w salach zabaw jest bezpieczny, posiada specjalne certyfikaty kontroli bezpieczeństwa. Same sale są dostosowane dla dzieci w każdym wieku – od niemowlaków, poprzez przedszkolaki, aż do dzieci w wieku szkoły podstawowej. Naprawdę warto od czasu do czasu odwiedzić takie miejsce ze swoim smykiem.

A może na świeżym powietrzu?

Wykorzystajcie ładny weekend i wybierzcie się całą rodziną na spacer. Warto przypomnieć sobie stare gry – berek, podchody, zbijak, gra w klasy czy w skakankę.  To bardzo proste gry, podczas których dzieci biegają, rozwijają swoją sprawność ruchową, myślą logiczne – przewidując ruchy przeciwnika. Dodatkowo rozwijają wyobraźnię wykorzystując podczas zabawy różne znalezione przedmioty.

Pamiętaj, że każdy rodzaj aktywności fizycznej jest bardzo ważny dla zdrowia i rozwoju twojego dziecka. Zachęcając dziecko do aktywności, wyrabiasz u niego pozytywne nawyki. Być może dzięki temu w przyszłości chętniej będzie wybierało grę w piłkę czy rower, niż sięgało po pilota od telewizora. Warto dawać samemu dobry przykład i również brać udział w niektórych zabawach. Ten wspólnie spędzony czas jeszcze bardziej zbliży was do siebie, pozostanie w pamięci i z pewnością wyjdzie na zdrowie i wam  i waszym maluchom.

Zobacz także:  Jakie wierszyki połamały języki - ćwiczenia na dykcję

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Ja z całą rodzinką chodzimy na basen. Nasze dzieci są zachwycone wodnymi szaleństwami :)
/6 lat temu
Jak zachęcić dziecko do ruchu? My z mężem postawiliśmy w tym sezonie na rowery. Mamy synka 7 letniego, który nauczył się już jeździć na rowerze. Jak tylko zrobi się cieplej, wyruszamy na rowerową wycieczkę.