kinderbal fot. Panthermedia

Dzień Dziecka - jak zorganizować kinderbal

1 czerwca światem rządzą dzieci! I warto sprawić, by były szczęśliwe. Oto pomysły, jak przygotować niezapomniany Dzień Dziecka.
/ 28.05.2013 12:02
kinderbal fot. Panthermedia
Ten dzień to doskonała okazja do tego, by zająć się wyłącznie dziećmi. I bawić się równie dobrze, jak główni bohaterowie. Aby tak było, warto wcześniej trochę się przygotować.

Organizujemy bal dla najmłodszych

Jeśli chcesz zaproponować swoim dzieciom coś naprawdę ekstra, pozwól im zaprosić kilkoro ulubionych przyjaciół. Oczywiście zaproszenia trzeba przygotować i wręczyć chociaż dwa dni wcześniej. Powinny być piękne i kolorowe (kilkulatki mogą je same ozdobić rysunkami). Warto umówić się z rodzicami, że przyprowadzą dzieci na około 2-3 godziny. Na wszelki wypadek, trzeba wziąć od wszystkich numery telefonów.

Nasza rada: Jeśli maluchów będzie więcej niż pięcioro, przyda się jeszcze jedna dorosła osoba do pomocy.

Propozycje zabaw

Aby cała impreza przebiegała sprawnie, możesz opracować niewielki scenariusz. Podstawowa zasada jest taka, że zabawy rytmiczne, wymagające dużo ruchu, powinny przeplatać się ze spokojniejszymi np. konkursami, malowankami itp. Maluchy uwielbiają muzykę, dlatego warto przygotować kilka płyt z dziecięcymi przebojami. Starszym, które potrafią już czytać zaproponuj karaoke. Są specjalne płyty z podkładem muzycznym i słowami wyświetlanymi na ekranie komputera  lub telewizora. A jeśli ktoś z twojej rodziny umie grać np. na gitarze, wystarczy rozdać dzieciom kartki z tekstem piosenek.

Maluchy chętnie uczestniczą w zabawach tematycznych, których scenariusz oparty jest np. na przygodach bohaterów ich ulubionych książek, kreskówek albo nawet aktualnych wydarzeniach sportowych. Oto kilka pomysłów.
  • Przygody Franklina - dla dzieci w wieku 3-5 lat. Ogłoś konkurs rysunkowy lub z wiedzy o Franklinie,  potem przygotuj każdemu maluchowi kulkę masy solnej z zadaniem ulepienia z niej żółwia. Przepis na masę solną: 200 g mąki, 200 g soli i pół szklanki wody wymieszaj i wyrabiaj dotąd, aż masa stanie się plastyczna.
  • Piłkarska kadra narodowa - dla chłopców w wieku 5-12 lat. To propozycja idealna wtedy, gdy masz do dyspozycji ogród lub duży taras. Przygotuj tor przeszkód, który każdy zawodnik będzie musiał pokonać z piłką przy nodze, zorganizuj konkurs podbijania piłki głową itp.
  • W krainie baśni - dla dziewczynek 4-10 lat. Znajdź trochę starych ubrań, szali, kapeluszy itp. i zgromadź materiały do zrobienia różdżki (patyczki, wstążki, bibułę). Zaproponuj dziewczynkom przebranie się za wymarzoną księżniczkę.
Nasza rada: w każdym konkursie dzieci powinny dostawać drobne nagrody (np. breloczki, naklejki). Dopilnuj, aby żadne nie zostało pominięte.

5 zasad udanego kinderbalu

  • Na imprezę zaproś rówieśników swoich dzieci. Jeśli między twoimi pociechami jest duża różnica wieku, zorganizuj dwie grupy (i co najmniej dwoje dorosłych do opieki).
  • Pamiętaj, że dzieci nie może być zbyt dużo. Najlepiej trzymać się zasady „wiek dziecka plus dwa równa się idealna liczba gości”. Jeśli więc np. twoja córeczka ma 5 lat, zaproś maksymalnie siedmioro dzieci.
  • Przygotuj jeden pokój do zabawy. Wynieś łatwo tłukące się przedmioty oraz kwiatki doniczkowe stojące na podłodze czy niskim stoliku. Jeśli przewidujesz tańce lub zabawy ruchowe, usuń też krzesła i fotele, a do siedzenia rozłóż na podłodze poduszki.     
  • Dowiedz się, czy któreś z zaproszonych dzieci musi mieć (z powodu alergii) specjalną dietę np. bezglutenową czy bezmleczną i zawczasu przygotuj dla niego smakołyki.
  • Kup plastikowe naczynia (kubki, talerzyki, łyżeczki), dzięki temu zabawa będzie całkowicie bezpieczna.