Dlaczego warto wspólnie majsterkować?
Zdaniem socjologów majsterkowanie uczy zasad współpracy w grupie, kształtuje wyobraźnię i rozwija zdolności manualne dziecka. Ale na tym nie koniec! Spędzanie czasu z maluchem podczas zabawy sprawia, ze pomiędzy nim a rodzicem wytwarza się bardzo silna więź, która nie dość, że przetrwa przez wiele kolejnych lat, to również może pomóc mu w rozwijaniu umiejętności społecznych.Wykonajcie zatem wspaniałe prezenty z okazji święta wszystkich maluchów! Bo przecież każdy z nas ma w sobie coś z dziecka :)
1
z
3
fot. Serwis prasowy
Latawiec
Potrzebne materiały:- Lipowa listewka o grubości 2 mm, szerokości 1,3 cm i długości co najmniej 190 cm (rama)
- Papier morwowy do wypełnienia ramy (odporny na podmuchy wiatru)
- Papier morwowy i krepina na wstążki
- Sznurek nylonowy
- Stempel np. w kształcie gwiazdy, poduszka z klejem, sypki brokat
- Mały plastikowy pierścień
Przetnij lipową listewkę na trzy części, każda o długości 61 cm. Następnie natnij rowki o długości 1 cm na środku końców listewek i przeszlifuj ich brzegi używając tarcz ściernych. Teraz połóż wszystkie listewki równo jedna na drugiej, a następnie na górnej zaznacz dokładnie jej środek. Przewierć otwór przez wszystkie połączone razem listewki w wyznaczonym wcześniej punkcie. Przygotuj sznurek o długości 61 cm, następnie przeciągnij go przez wszystkie otwory i mocno zwiąż.
Teraz rozchyl brzegi listewek tak, by końcówki były równo od siebie oddalone. Cała konstrukcja ma stworzyć idealnie równą sześciokątną ramę latawca. Zawiąż pozostały sznurek na końcach listewek, przeciągając go przez wcześniej przygotowane rowki. Sznurek powinien być lekko napięty, ale musisz uważać, by nie wygiąć listewek.
Krok drugi: linka do sterowania latawcem
Wybierz jedną z listewek i na jej końcach, około pół centymetra poniżej rowka, wywierć jeden mały otwór. Drugi otwór wywierć w sąsiadującej listewce, także około 0,5 cm poniżej rowka. Teraz utnij odcinek sznurka o długości 122 cm, złóż go na pół i przeciągnij jeden koniec przez plastikowy pierścień. Końcówki sznurka przeciągnij przez wywiercone otwory i zrób węzły po drugiej stronie tak, by sznurek się nie wysunął. Teraz weź koniec sznurka, który wcześniej przeciągnąłeś przez środek listewek i także zawiąż go na plastikowym pierścieniu. Trzyczęściowa linka do sterowania jest już gotowa. Przygotuj jeszcze pętlę, do której przywiążesz ogon latawca. Wywierć kolejne dwa otwory na przeciwnych końcach tej samej listewki, a następnie przeciągnij przez nie końce sznurka o długości 61 cm i mocno zwiąż.
Krok trzeci: Dekorowanie powierzchni latawca
Połóż gotową ramę na papierze morwowym i wzdłuż sznurka odrysuj jej kształt używając ołówka. Wytnij kształt większy o ok. 12 mm od narysowanej linii. Teraz czas na udekorowanie latawca. Przygotuj stempel np. w kształcie gwiazdy i namocz go w poduszce z klejem. Odciskaj kształty na papierze morwowym, a następnie posypuj je sypkim brokatem.
Krok czwarty: Przymocowanie powierzchni latawca do ramy
Połóż udekorowany papier wzorem do dołu. W miejscu styku końców listewek z papierem natnij go pod odpowiednim kątem tak, by można było go swobodnie zgiąć wzdłuż sznurka. Teraz przyklej do papieru kawałki sznurka łączące listewki. W tym celu nałóż odpowiednią ilość kleju, zegnij papier tak, by przykrył sznurek i wyrównaj krawędź. Kiedy skleisz jeden element, powtórz tę czynność na przeciwległym końcu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że papier będzie równo opinał ramę latawca. Na koniec przyklej przycięty wcześniej papier do końcówek listewek. Wzmocnij listewki nakładając klej w centralnej części konstrukcji – w miejscu ich łączenia. Następnie nałóż odrobinę kleju wzdłuż całej długości każdej listewki i przyklej je do ozdobionego papieru.
Krok piąty: ogon i rączka do sterowania latawcem
By przygotować ogon latawca, wytnij z papieru morwowego i krepiny paski o wymiarach około 3 cm x 14 cm. Skręć je na środku tak, by uformować kokardy i przyklej je do sznurka o długości 3 m. Każdą kokardę umieść w odległości ok 6 cm. Przywiąż ogon do wcześniej przygotowanej pętli. Do plastikowego pierścienia, do którego przywiązałeś linki sterujące doczep linkę z rączką do sterowania w powietrzu albo długi nylonowy sznurek na szpuli.
2
z
3
fot. Serwis prasowy
Tipi - tradycyjny namiot Indian z Ameryki Północnej ma wiele nazw.
Potrzebne materiały:- Indiańskie tipi lub inny namiot, któremu nadasz indiański charakter
- Rzemienie ze skóry ekologicznej
- Drewniane kółka do karniszy (większe niż średnica drewnianych tyczek tipi)
- Ozdobne pióra w różnych kolorach
- Tasiemki z cekinami lub aksamitki
- Małe, okrągłe lusterka i metalowe blaszki
- Drewniane, okrągłe koraliki i płaskie paciorki
Przyklej tasiemki z kolorowymi cekinami do płótna namiotu. Ułóż je równolegle w poprzek materiału. Jeżeli uznasz to za konieczne, odmierz dokładną odległość od brzegu materiału i ołówkiem delikatnie zaznacz linię, do której przykleisz tasiemkę z cekinami. Następnie narysuj błyszczące zygzaki między dwoma tasiemkami. Jeżeli na płótnie twojego tipi nie ma żadnych wzorów możesz przykleić jeszcze kilka kolorowych rzędów cekinów i zrobić więcej zygzaków.
Krok drugi
Teraz przygotuj sznur korali, które będą ozdabiać wejście do tipi. Będzie to indiański łapacz wiatru.
Krok trzeci
Zawiąż jeden koniec rzemienia ze skóry ekologicznej na ozdobionym kółku od karnisza. Następnie zamocuj na rzemieniu różne koraliki. Do otworów większych koralików włóż kolorowe pióra i przyklej je. Przyklej lusterka, metalowe blaszki do rzemienia. Możesz skleić dwa lusterka jednocześnie tak aby z obu stron miały odbijającą powierzchnię. Każdy rzemień w łapaczu wiatru powinien być tak długi, jak wysoki jest wigwam. Możesz połączyć kilka rzemieni razem, np. wiążąc ich końce na ozdobionym kółku do karnisza lub wklejając między dwa lusterka. Do jednego kółka od karnisza możesz również przywiązać kilka rzemieni.
3
z
3
fot. Serwis prasowy
Koszulki z wakacyjnymi wzorami
Potrzebne narzędzia:Zestaw Dremel VersaTip z końcówkami do obkurczania i do lutowania
Potrzebne materiały:
- Proste koszulki dziecięce z czystej bawełny
- Różnorodne kryształki i cekiny termoprzylepne
- Marker do rysowania na tkaninach
- Farby do tkanin w różnych kolorach
- Gąbka do malowania farbami
- Papier
- Szpilki
Wybierz wzór, który najbardziej spodobał się twojemu dziecku. Narysuj go na kartce, wytnij i przypnij szpilkami do koszulki w odpowiednim miejscu. Odrysuj kształt markerem do tkanin, zdejmij wzór i dorysuj wszystkie potrzebne szczegóły. Na jednej koszulce możesz narysować zamek z piasku z wieżyczkami i oknami, na drugiej ławicę rybek, na trzeciej – top bikini. Możesz też ozdobić koszulkę namalowanymi muszelkami czy słońcem lub innymi letnimi obrazkami.
Krok drugi
Do środka koszulki włóż folię, która zabezpieczy jej tył przed pobrudzeniem. Specjalną gąbką delikatnie nakładaj kolorową farbę do tkanin wewnątrz narysowanego kształtu. Postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do farby.
Krok trzeci
Następnie umieść na koszulce kryształki termoprzylepne. Wybierz dla nich odpowiednie miejsce i zacznij nagrzewać, aż trwale przykleją się do koszulki. Przyklej tyle kryształków, ile uważasz za stosowne.