POLECAMY

Co robić, gdy dziecko połknęło nie swoje leki?

Przez przypadek smyk natknął się na blister twoich leków i zjadł kilka z nich? Zobacz, co robić w takiej sytuacji!
Co robić, gdy dziecko połknęło nie swoje leki? fot. Fotolia

Dzieci uwielbiają słodycze. Gdy cukierki się skończą sięgają po to, co przypomina je kształtem i kolorem, np. lekarstwa...

Co robić, by nie dopuścić do wypadku?

Apteczkę przechowuj wysoko na półce. Jeśli nosisz lekarstwa w torebce, nie pozwalaj malcowi się nią bawić. I absolutnie nie zostawiaj leków na wysokości malucha. Bez problemu poradzi sobie z ich wyciśnięciem z blistra!

Co robić, gdy dziecko połknęło leki?

ZDANIEM PEDIATRY: Nawet leki sprzedawane bez recepty bywają niebezpieczne dla dzieci. Witamina C połknięta w dużych ilościach nie powinna smykowi zaszkodzić. Ale jeśli zje kilka tabletek zawierających witaminę A, D, E, żelazo lub fluor, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Może dojść do uszkodzenia wątroby.

Należy bezzwłocznie jechać do szpitala, jeśli malec zażyje leki na nadciśnienie (grozi to zatrzymaniem akcji serca), aspirynę (może spowodować krwotok wewnętrzny) lub paracetamol (przyjęcie dawki większej od zalecanej może doprowadzić do uszkodzenia wątroby).

Raczej nie powinna zaszkodzić mu jedna pigułka antykoncepcyjna. Jeśli smyk spałaszował ich więcej, trzeba poradzić się lekarza. Jedź
z nim do szpitala
zawsze, gdy nie wiesz ile tabletek połknął i jakiego rodzaju są to leki.

Zobacz też:


napisane na podstawie tekstu autorstwa Magdaleny Sych/Poradnik Domowy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)