POLECAMY

Co robić, gdy dziecko włoży koralik do ucha lub nosa?

Dzieci wpadają na mnóstwo niecodziennych pomysłów. Zobacz co robić, gdy koralik lub inny mały przedmiot znajdzie się nie tam, gdzie nie powinien.
Co robić, gdy dziecko włoży koralik do ucha lub nosa? fot. Fotolia

Maluchy bywają bardzo dociekliwe. Niejednego korci, by sprawdzić co się stanie, gdy włoży do nosa lub ucha ziarenko grochu albo koralik od łożyska. Niektóre posuwają się w swoich eksperymentach jeszcze dalej. Umieszczają drobne przedmioty w cewce moczowej lub pupie.

Jak nie dopuścić do takiego wypadku?

Dziecku od 0 do 3 lat nie pozwalaj bawić się małymi przedmiotami. Ciało obce włożone do któregoś z otworów ciała podrażnia śluzówkę, powoduje jej obrzęk i zostaje unieruchomione. Aby tego uniknąć, trzeba je jak najszybciej usunąć. Sprawa jest wyjątkowo pilna w przypadku ziaren roślin, np. fasoli i grochu, ponieważ pod wpływem wilgoci zaczynają pęcznieć, co nasila podrażnienie śluzówki.

Co robić, gdy dziecko włoży koralik do nosa lub ucha?

ZDANIEM PEDIATRY: Odradzam rodzicom podejmowanie samodzielnych prób usuwania przedmiotów z nosów, uszu czy innych części ciała dzieci. Najczęściej kończą się one wepchnięciem ich głębiej lub uszkodzeniem błony śluzowej.

Jedyne, co można zrobić w przypadku kilkulatka, który włożył sobie coś do nosa, to przekonać go, by spróbował wydmuchnąć ów przedmiot, tak jak przy katarze. W pozostałych przypadkach lepiej jak najszybciej udać się do szpitala.

Usuwaniem przedmiotów z nosa i ucha zajmuje się laryngolog, z cewki i odbytu – chirurg.

Zobacz też:


na podstawie tekstu autorstwa Magdaleny Sych/Poradnik Domowy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
Koralik od łożyska :)ale takiego łożyska np. od hm..np.rolek
/4 lata temu
Ja to koralik od łożyska? o.O