Porażenie prądem dziecka - co robić fot. Fotolia

Porażenie prądem dziecka - co robić

Smyk podczas zabawy uległ porażeniu prądem? Zobacz, co robić w takiej sytuacji!
Agata Bernaciak / 30.09.2016 14:23
Porażenie prądem dziecka - co robić fot. Fotolia

Niektóre maluchy próbują różne swoje zabawki podłączać do prądu. To niebezpieczne i grozi porażeniem! Z ciekawości sprawdzają też, co kryje się w dziurkach kontaktu. Włożenie tam paluszków nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale od czego jest fantazja! Z powodzeniem da się do niego wepchnąć śrubokręt taty albo pociągnąć za wtyczkę i wyrwać kable...
 

Jak nie dopuścić do wypadku?

Zapalonemu majsterkowiczowi kup plastikowy zestaw narzędzi (nie przewodzą prądu) i zorganizuj miejsce, w którym bezpiecznie może się nimi bawić. Jednocześnie zabezpiecz wszystkie gniazdka.

Kable ukryj pod listwami albo pospinaj opaskami na rzepy i pozastawiaj meblami. Skrzynkę z narzędziami przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Co robić, gdy dziecko zostanie porażone prądem?

ZDANIEM PEDIATRY: Eksperymenty z prądem w najlepszym przypadku mogą skończyć się bólem i oparzeniem rączek. Ale czasem okazują się bardzo groźne – powodują wstrząs, uszkodzenie narządów wewnętrznych, a przepływający przez ciało dziecka prąd może zatrzymać akcję serca.

Dlatego porażone dziecko powinno jak najszybciej trafić do szpitala na obserwację i badanie lekarskie. Gdy dojdzie do zatrzymania akcji serca, trzeba natychmiast zrobić masaż serca, sztuczne oddychanie i wezwać pogotowie.


Zobacz też:


napisane na podstawie tekstu autorstwa Magdaleny Sych/Poradnik domowy