POLECAMY

Dzieci są o siebie zazdrosne - co robić?

Może zdarzyć się tak, że jedno dziecko jest zazdrosne o drugie - zwłaszcza, gdy różnica wieku między nimi jest dość duża. Co wtedy robić? Jak się zachowywać wobec obydwu pociech?
Dzieci są o siebie zazdrosne - co robić?

Mam dwie córki - różnica wieku jest dość duża - 7 lat. Starsza jest chorobliwie zazdrosna o młodszą - staram się poświęcać im tyle samo uwagi, ale kompletnie nie wiem co z nimi zrobić. Starsza oskarża młodszą o to, co sama przeskrobała - obawiam się, że niedługo zaczną się bić!

Nie potrafię sobie poradzić - wiadomo, że młodsza wymaga więcej uwagi – ale starszą też staram się obdarzać czasem i pokazywać, że kocham je obie tak samo!

Odpowiedź psychologa:

Przy tak dużej różnicy wieku starsze dziecko jest tak zwanym „funkcjonalnym jedynakiem”. To znaczy, ze przez bardzo długi czas było jedynym dzieckiem w rodzinie i było traktowane jak jedynak.

Dla takich dzieci pojawienie się rodzeństwa często jest bardzo dotkliwe, stąd możliwa jest zazdrość starszej córki o młodszą. Mimo że starsza jest bardziej samodzielna i zaradna potrzebuje tyle samo uwagi i zaangażowania ze strony rodziców, co młodsza.

Nie oznacza to jednak, że należy je traktować jednakowo. Z racji różnicy wieku, każda z nich znajduje się na innym etapie rozwoju, a przez to ma inne potrzeby, zainteresowania i oczekiwania. Warto zaplanować sobie wspólne aktywności z każdą z córek osobno, tak aby i jedna i druga miały na trochę mamę tylko dla siebie. Podczas wspólnie, miło spędzanego czasu jest szansa na rozmowę o uczuciach oraz tym, co jest trudne dla dziecka.

Zobacz też: Problem integracji - porady dla rodziców

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)