Dzieci są o siebie zazdrosne - co robić?

Najważniejszym wskaźnikiem depresji, który rodzice są wstanie dość łatwo zauważyć, jest niemożność odczuwania radości / fot. Shutterstock
Może zdarzyć się tak, że jedno dziecko jest zazdrosne o drugie - zwłaszcza, gdy różnica wieku między nimi jest dość duża. Co wtedy robić? Jak się zachowywać wobec obydwu pociech?
Najważniejszym wskaźnikiem depresji, który rodzice są wstanie dość łatwo zauważyć, jest niemożność odczuwania radości / fot. Shutterstock

Mam dwie córki - różnica wieku jest dość duża - 7 lat. Starsza jest chorobliwie zazdrosna o młodszą - staram się poświęcać im tyle samo uwagi, ale kompletnie nie wiem co z nimi zrobić. Starsza oskarża młodszą o to, co sama przeskrobała - obawiam się, że niedługo zaczną się bić!

Nie potrafię sobie poradzić - wiadomo, że młodsza wymaga więcej uwagi – ale starszą też staram się obdarzać czasem i pokazywać, że kocham je obie tak samo!

Odpowiedź psychologa:

Przy tak dużej różnicy wieku starsze dziecko jest tak zwanym „funkcjonalnym jedynakiem”. To znaczy, ze przez bardzo długi czas było jedynym dzieckiem w rodzinie i było traktowane jak jedynak.

Dla takich dzieci pojawienie się rodzeństwa często jest bardzo dotkliwe, stąd możliwa jest zazdrość starszej córki o młodszą. Mimo że starsza jest bardziej samodzielna i zaradna potrzebuje tyle samo uwagi i zaangażowania ze strony rodziców, co młodsza.

Nie oznacza to jednak, że należy je traktować jednakowo. Z racji różnicy wieku, każda z nich znajduje się na innym etapie rozwoju, a przez to ma inne potrzeby, zainteresowania i oczekiwania. Warto zaplanować sobie wspólne aktywności z każdą z córek osobno, tak aby i jedna i druga miały na trochę mamę tylko dla siebie. Podczas wspólnie, miło spędzanego czasu jest szansa na rozmowę o uczuciach oraz tym, co jest trudne dla dziecka.

Zobacz też: Problem integracji - porady dla rodziców

Redakcja poleca

REKLAMA