POLECAMY

Czy apetyt zmniejsza się u rocznego dziecka?

Przez pierwszy rok życia dziecko rośnie jak na drożdżach - przybiera na wadze od 0,5 nawet do 1 kilograma miesięcznie! Ten stan trwa przez cały okres niemowlęctwa. Jednak, gdy dziecko kończy rok, przyrost wagi znacznie spowalnia. Jest to zupełnie naturalny proces. Kiedy zatem należy niepokoić się wagą dziecka?
Czy apetyt zmniejsza się u rocznego dziecka?

Apetyt — za duży, za mały, w sam raz

Być może, obserwując, jak Twoje dziecko rośnie, nie możesz wyjść z podziwu dla tempa, w jakim rozwija się jego małe ciało i umysł. I rzeczywiście, w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia ciężar ciała dziecka zwiększa się trzykrotnie, wzrastając w tempie od około 0,5 do 1 kilograma miesięcznie.

Jednak między 12. a 24. miesiącem życia następuje spowolnienie. W tym czasie maluchy przybierają średnio od 2 do 3 kilogramów — czyli mniej niż 0,25 kilograma miesięcznie. Pomiędzy 24. a 36. miesiącem życia ciężar ciała dzieci zwiększa się jedynie o 1,5 – 2,5 kilograma — czyli o około 150 gramów miesięcznie! To wartości uśrednione, dlatego w niektórych miesiącach dzieci mogą przybrać na wadze jeszcze mniej.

Pierwsze lata życia dziecka to również czas, w którym rodzice starają się przyzwyczaić swoje pociechy do jedzenia coraz bardziej różnorodnych pokarmów. Przyczyn ewentualnego oporu ze strony malucha często upatruje się w jego wybredności. Należy jednak wziąć pod uwagę następujące możliwości:

  • Gdy dziecko je bardzo mało, prawdopodobnie oznacza to, że nie jest głodne albo nie przywykło jeszcze do nowego smaku pożywienia.
  • Jeśli tylko pediatra nie zaleca zwiększenia tempa przyrostu masy ciała Twojego dziecka, nie skupiaj się na ilości spożywanego przez nie jedzenia; zadbaj raczej o jakość odżywczą przygotowywanych posiłków.
  • Jeżeli Twoje dziecko chudnie albo jeśli niepokoisz się jego wyjątkowo słabym apetytem, skonsultuj się z pediatrą.

Polecamy: Przepisy na dania rybne dla małego dziecka

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. 200 przepisów na zdrowy posiłek dla Twojego malucha” Shana Priwer, Cynthia Phillips (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)