POLECAMY

Piersiom dziękujemy, czyli jak odstawić dziecko od piersi?

Jeśli będziesz próbować odzwyczaić swoje dziecko od piersi, zanim będzie na to gotowe, najprawdopodobniej proces ten nie będzie łatwy. Pamiętaj, że odstawianie od piersi przypomina zrywanie silnej więzi emocjonalnej. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić dziecku ten moment.
Piersiom dziękujemy, czyli jak odstawić dziecko od piersi?

Dojrzewanie do zmian

Karmienie piersią pozwoliło Twojemu dziecku stać się silnym maluchem, którym jest dzisiaj. A jednak widok dwulatka karmionego mlekiem matki należy do rzadkości, ponieważ większość rodziców dzieci w tym właśnie wieku za wszelką cenę stara się odstawić je od butelki lub piersi. W tym świetle interesujący wydaje się fakt, iż w społeczeństwach, w których pozwala się na naturalny bieg rzeczy, dzieci same rezygnują z matczynego pokarmu pomiędzy 3. a 4. rokiem życia; minimalna granica wieku wynosi w tym przypadku 2,5 roku. Gdy maluchy są gotowe na tę zmianę, po prostu stopniowo tracą zainteresowanie mlekiem matki. Każda decyzja, jaką podejmiesz w tej sprawie, będzie dobra, jeśli tylko będziesz pamiętać o tym, aby zapewnić swojemu dziecku taką ilość pożywienia, która pozwoli na jego prawidłowy rozwój.

Jeśli będziesz próbować odzwyczaić swoje dziecko od piersi, zanim będzie na to gotowe, najprawdopodobniej proces ten nie będzie łatwy. Pamiętaj, że odstawianie od piersi przypomina zrywanie silnej więzi emocjonalnej. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić dziecku ten moment.

Zobacz na Babyonline.pl: 7 rad, jak odstawić dziecko od piersi

Sposoby na "bezbolesne" odstawienie dziecka od piersi

Wypróbuj któryś z następujących sposobów:

  • Wybierz czas, w którym dziecko nie przeżywa żadnych większych stresów.
  • Powiedz swojemu dziecku, że masz zamiar odstawić je od piersi.
  • Uzupełniaj posiłki dziecka własnym mlekiem podawanym w kubeczku.
  • Karm piersią po posiłku, gdy dziecko ma mniejszy apetyt.
  • Eliminuj tylko jedną sesję karmienia piersią lub butelką naraz, zaczynając od tej, do której dziecko jest najmniej przywiązane — zazwyczaj dotyczy to karmienia w środku dnia.
  • Unikaj sygnałów, które przypominają dziecku o karmieniu, dbając o to, aby nie pozostawało bezczynne i sadzając je w innym niż dotychczas miejscu.
  • Czas, który dotychczas poświęcałaś na karmienie piersią, poświęć na czytanie bajek, recytowanie wierszyków czy inną formę wspólnej zabawy.
  • Dziecku karmionemu z butelki podaj butelkę z wodą.
  • Odczekaj 5 dni, zanim wyeliminujesz kolejną sesję karmienia piersią lub butelką.
  • Z karmienia przed snem zrezygnuj na samym końcu. (Zapewnij dziecku inną formę kołysania do snu, zanim nauczy się ono zasypiać bez butelki czy piersi. Jeśli to możliwe, powierz tę czynność Tatusiowi).

Polecamy: Kiedy stan zdrowia wyklucza karmienie?

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. 200 przepisów na zdrowy posiłek dla Twojego malucha” Shana Priwer, Cynthia Phillips (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/5 lat temu
A moja dzidzia ma 18 miesięcy i każdy swój posiłek poprawia piersia ;(
/5 lat temu
Mój 2 letni Jaś, który wciąż uwielbia cycusia, kiedy posmarowałam sutki cytryną, po spróbowaniu go powiedział mama idź umyj cycusia! U mnie więc cytryna nie pomogła, muszę znależć inny sposób.
/5 lat temu
ja karmilam Hanie 1,5 roku ograniczanie karmienia nic nie pomoglo i tak pamietala o cycu....budzila sie raz w nocy aby possac....az powiedzialam czas to zmienic.....wysmarowalam piersi cytryna i Hania podziekowała mi za współprace....poprosila jeszcze tylko raz o cyca...ponownie byl kwasny....od tego dnia Hanka przesypia cale noce na dobranoc je kasze z butelki i wszyscy sa szczęsliwi;) sposob z cytryna jest mój autorski;)polecam
POKAŻ KOMENTARZE (4)